| Bethy22 a întrebat:

Nikon 3500 sau Sony a6000Lh? Care este mai bun? Am inteles ca la a6000l nu tine bateria. Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la a6000l nu tine bateria"

orice fotograf serios are la el cel puțin un rând de baterii/acumulatori de rezervă

| NLS a răspuns:

La A6000 tine bateria ca la orice alt mirrorless, undeva pana in 400 cadre maxim (in practica as zice ca tine mai degraba 200 de cadre o incarcare... TOTUSI, este suficient***), in functie de luminozitatea ecranului si alti parametri, dar mai ales in functie de cate vizualizari ulterioare faci.

La DSLR tine de minim 2 ori mai mult, insa doar daca folosesti vizorul (la cele care au vizor).

Daca folosesti tot ecranul (modul LiveView) balanta se echilibreaza (in nici un caz nu o sa faci numar dublu sau triplu de poze cu D3500 daca folosesti ecranul pentru incadrare).

***Un fotograf profesionist care merge in China 1 saptamana de exemplu, se intoarce cu 200 de poze dupa acea intreaga saptamana (+ hai sa zicem inca 50-100 care nu i-au iesit dupa plac si le sterge).

O persoana care nu se pricepe sa faca poze, se intoarce dupa acea saptamana cu 1500-2000 de cadre (cunosc cazuri concrete).

Ce conteaza e ca:

1) pentru Nikon ai de ales dintr-o gama mai larga de obiective, in caz ca iti doresti pe viitor sa cumperi un anume obiectiv.
(sa zicem ca doresti un obiectiv de tip fish-eye, sa faci poze de genul acesta:

https://previews.123rf.com/......A4umen.jpg

https://www.karsten-kettermann.com/......_4119a.jpg

Acesta ar fi primul si cel mai mare motiv pentru care ar trebui sa alegi Nikon.

2) este mai nou, si cu cat generatia procesorului de imagine este mai apropiata de prezent, cu atat acesta este mai inteligent, si inlatura zgomotul de imagine mai eficient.

3) bateria mai mare...

Acum atuu-urile lui A6000:

1) are 179 puncte de auto-focus, fata de 11 la Nikon.
Ceea ce e imens. Ajuta si la o expunere mai corecta, dar si la identificarea mai exacta a subiectilor din prim plan fata de planul secund.

2) poti fotografia in rafala cu 11 cadre pe secunda fata de 5 la Nikon
(apesi o data pe declansator, si se vor realiza 11 fotografii la distante de timp foarte mici.
Practic 11 fotografii in decurs de 1 secunda.
Ajuta mult la fotografierea subiectilor in miscare, fotoreportaj,
zborul unei pasari,
fuga unui animal, etc
pentru ca printre cele 11 cadre vei gasi si cadre in ipostaze nepotivite, dar ai mai multe sanse sa gasesti cadrul perfect pe care il astepti).

3) vizorul (in caz ca vrei sa il folosesti) are acoperire de 100%, fata de 95% la Nikon.
Asta inseamna ca exact cat/ce vezi prin vizor, atat va aparea si in fotografia finala.

4) ecranul e rabatabil (din pacate doar in sus si in jos, dar modelul de Nikon la care te uiti nu are deloc ecran rabatabil)
E de folos la selfie-uri, vlog, cand doresti sa obtii poze in ipostaze aparte (de jos sau de sus),
la concerte, cand tii aparatul deasupra capului, sa nu prinda multimea (eventual pe un selfie stick)

https://mirrorlesscomparison.com/......screen.jpg

Acestea sunt singurele deosebiri dintre ele care conteaza.

Nu e deloc ok sa aleaga cineva pentru tine.
In plus, fiecare persoana e subiectiva, si se va raporta mai mult la experientele avute.
Tu trebuie sa stii ce vrei de la acel aparat.