| Code1004 a întrebat:

No hai salut TPU, am si eu o micuta problema la calculator.

Cand incerc sa instalez driverele REALTEK din device manager, vers de 2017 merge instalat doar ca da eroare cu cod 10 si locatia e unknown
Si cand vreau sa instalez driverele din 2019, da calculatorul blue screen si uneori nu mai merge sa bootez deloc sistemul *de asta va recomand sa faceti restore point-uri*.
In fine, inainte cand cumparasem calculatorul, driverele mergeau perfect normal... am problema asta doar de acum vreo aprox 2 luni cand a inceput sa faca figuri si am decis sa le reinstalez, ducandu-ma la problema asta...

Vreau sa mai mentionez ca: Castile prin USB merg perfect normal... Castile jack nu sunt detectate deloc *probabil din cauza driverelor realtek* si cand vreau sa instalez driverele realtek *ultima vers* dp site-ul original, dupa ce le instalez nu imi apar in device manager...

Ceva rezolvare? Dau funda...

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca ai laptop sau desktop brand, ia driverele de pe site de la producatorul laptop/desktop brand pentru OS-ul tau.
Daca ai un desktop facut pe bucati, ia driver de la producatorul placii de baza.

Sunt foarte multe placi de sunet buggy sau modificate si care nu merg decat cu driver-ul asa cum ti-am scris mai sus. Stiu pentru ca am si eu un laptop ASUS pe care nu pot folosi Linux pentru ca nu pot face in nici un fel sa mearga microfonul si pe Windows daca nu folosesc driver de la ASUS in unele programe merge microfon, in altele nu (daca las driver instalat de Windows Update). E foarte nasol dar asa stau treburile.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Pentru REALTEK driverele corect se instaleaza de la ei de pe site - faci download la ce te intereseaza si totul o sa fie OK si ca sunet si ca drivere pentru celelalte device-uri sau periferice > link-uri oficiale in net ai aici: https://realtek-download.com/download-hd/, si aici> https://realtek-download.com/......_R282.zip, acesta e ultimul 417Mb versiunea 2.82 care merge si pe x32 si x64 pe Win-7, 8, 8.1 10. Pentru alte drivere cum ar fi: Realtek Ethernet Drivers WHQL 11.8. 0515.2022; Realtek High Definition Audio Drivers 6.0. 9239.1 WHQL + R2.82; Realtek Drivers Update Utility 2.7, imi lasi mesaj aici ce Windows ai si pe cati biti este si iti dau link-urile directe de download.