| Lindoro a întrebat:

Nod 32 imi afiseaza atac de tip scanare porturi.
Pc-ul nu este virusat si nu inteleg de ce imi tot arata acest mesaj chiar daca reinstalez windows-ul.
Sa inteleg ca cineva incearca sa-mi controleze Pc-ul?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Mai usor de inteles:
- porturile sunt ca niste ferestre;
- cine iti scaneaza porturile e ca unul care iti arunca cu pietricele in geam;
- tu cand reinstalezi Windows e ca si cum ai zugravi casa pe dinauntru.

Asadar, faptul ca isi zugravesti casa pe dinauntru (= reinstalezi Windows) nu are nici o legatura cu faptul ca cineva iti arunca cu pietricele in geam (= scaneaza porturi).

| Lindoro explică (pentru flixbuster):

Hacker-ul ce imi scaneaza porturile cum ma gaseste avand in veder ca am Ip dinamic?

| flixbuster a răspuns (pentru Lindoro):

Ei bine, asta este o intrebare foarte inteligenta la care nu am un raspuns bun. Posibil sa fie un proces automat care scaneaza un range de IP-uri si chiar daca IP-ul tau este dinamic este posibil sa fie in acelasi range.

Din ce scrii, presupun ca iti intra cablul de net direct in PC, corect? O solutie eleganta ar fi un router in fata PC-ului cu toate porturile stealth (eventual daca ai nevoie de vreun port deschis ii faci forwarding de pe router spre PC) si mai minimizezi suprafata de scanare/atac si implicit mesajele FW-ului.

4 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Nu e nici un haker nu e nimic la care te gandesti tu sunt ceva virusi dar nu e grav fa o scanare cu antivirusul vezi dupa sacanare problemele care le ai

| KanameKuran a răspuns:

Porturile sunt un fel de portite prin care trec toate datele de pe internet in calculator si invers.

Atac de tip scanare porturi = cineva sau ceva scaneaza sa vada ce porturi sunt deschise la tine.
Multe site-uri din ziua de azi fac aceste scanari pentru a vedea ce fel de servicii folosesti si ce sistem de operare.
Acest tip de atac nu este periculos, insa pentru unii poate fi inconvenient. Cel mai probabil nod32 incearca sa iti vanda "protectie" aditionala sau poate doar vrea sa schimbe cateva setari ale firewall-ului.