| Meow7654678 a întrebat:

Nokia Lumia 520 sau iPhone 3G 8GB?

Răspuns Câştigător
| iuss12345 a răspuns:

Depinde pentru ce ti-l cumperi. Daca vrei sa te dai mare ca ai iphone, atunci ia-ti iphone sa fii si tu in rand cu lumea. Daca nu, uite cateva motive pentru a nu-ti lua iphone :

1) Nokia are 4 inch, nu 3, 5 cat are iPhone
2) Nokia are o rezolutie de 480 X 800 pixels, nu 320 x 480 pixels cat are iPhone.
3) Densitatea pixelilor, este mai mare la Nokia (235), decat la iPhone 165
4) Ecranul de la Nokia este mai rezistent decat la iPhone.
5) Ai o autonomie mai mare a telefonului : Nokia are 1450 de mAmp, iar iPhone 1200.
6) La Nokia ai de 2x mai multi rami (512) decat la iPhone (256)
7) Procesorul de la Nokia este dual core de 1Ghz, iar la Nokia este unul single core de 600 Mhz.
8) Nokia vine deja cu ultimul sistem de operare : Windows 8 caruia poti sa ii faci update, in timp ce la Iphone, ramai la iOS 5
7) iPhone 3G, are o camera de 2mpx, in timp ce la Nokia ai o camera de 5mpx, autofocus, control iso, poti sa fotografiezi panoramic, (360 grade)., si poate filma in rezolutie hd. (720p)

Deci, decat sa te dai mare ca ai iPhone, mai bine ia-ti Nokia. Eu in curand imi voi cumpara Nokia 720. Si pot sa zic ca "s-a terminat smecheria". Chiar daca multi au androizi. Telefonul ala e mult prea tare!

| Meow7654678 explică (pentru iuss12345):

Nu-i vorba de randu' lumii, doar ca am primit acel iphone cadou si-l pot vinde pentru Nokia...Si nu stiam ce sa fac.Nu-mi place iphone-u' oricum...
520 sau 720? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meow7654678):

Pai, pana la urma hotaraste-te ce vrei!
Daca vrei sa iti cumperi telefonul de nou, atunci 520 ar fi o alegere insiprata. Este in jur de 650 de lei, maxim 700 telefonul. In schimb, daca vrei 720, atunci pretul porneste de la 1000 de lei. Ca si nivelk de comparatie, nu mai stau sa-ti insir, dar pot sa-ti dau un link, sper sa nu te pierzi in specificatii tehnice :

http://www.phonearena.com/reviews/Nokia-Lumia-520-vs-Nokia-Lumia-720_id3351

12 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nokia,e mai nou, e mai bun.

| d3men7zel a răspuns:

Iphone 3g as alege si iti recomandwinking

| GrumpyGirl a răspuns:

Nokia lumia 520. E mult mai bun decat 3g, poate daca era 3gs

| Anonnnnimus a răspuns:

Nokia lumia 520 big grin 100%

| ionasa a răspuns (pentru Anonnnnimus):

Iphone 3g 8gb

| Anonnnnimus a răspuns:

Meow stii cumva de ce cand pun intrebare pe TPU nu-mi apare intrebarea niciunde? Stii de ce?

| Meow7654678 explică (pentru Anonnnnimus):

Da,si mie tot la fel, chiar despre asta e vorba...Am pus-o de 3 ori si nu-mi aparea straight face
Bug-uri...

| iuss12345 a răspuns:

NOKIA lumia 520 (nici nu se pune problema) iphone 3gs e un **** de telefon in comparatie cu 520

| Skrillex2000 a răspuns:

Este o gluma? iPhone 3 este ca un Nokia 3310 pe langa Nokia Lumia 520. iPhone 3 este din 2008 iar Lumia 520 este din 2013.Nokia Lumia este mai bun din toate punctele de vedere.

| BigIon a răspuns:

Eu sunt fan de Iphone. asa ca ti-l recomand findca intelogent..nu conteza cat e de vechi sau nou. conteaza calitatea