| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi mai merge touchpad-ul la laptop. Am un laptop Acer Aspire 5742ZG si nu are nici macar o luna de la cumparare. Am incercat sa instalez windows 7 si de atunci nu imi mai merge touchpad-ul. Am instalat win7 am instalat driverele, nu am intalnit nicio problema sau eroare la instalarea acestora si totusi nu imi merge. Nici touchpad-ul si cele 2 butoane. Sunt 2 drivere instalate (ETDWare si Synaptics).
Mi-am cumparat un mouse prin usb si a mers.
Care credeti ca poate sa fie problema?

Răspuns Câştigător
| Corseanschi_Liviu_1965 a răspuns:

Apasa Fn+F7 iti arata disabled si enabled ca sa nu apesi din greseala pe el!

12 răspunsuri:
| userr a răspuns:

Daca inca folosesti win7 uite mergi la control panel-->mouse-->device settings si vezi sa ai enable pentru touchpad!
in cazul in care e deja pe enable, dezinstaleaza ETDWare si Synaptics si reinstaleaza din nou doar pe Synaptics!

Alte răspunsuri
| ALEXY55 a răspuns:

Apesi Fn si F1 (Fn este jos in stanga) am avut si eu problema asta si am rezolvat-o sper ca am fost de ajutor

| Tibi_Florea_Iulian_1990 a răspuns (pentru Corseanschi_Liviu_1965):

Multumesc pentru sfat a mers perfect

neluL
| neluL a răspuns (pentru Tibi_Florea_Iulian_1990):

Cu placere!

| Văscan_Oana-Roxana_1991 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Mersi de raspuns neluL a fost de mare ajutor

Alte răspunsuri
| Rock_Axal_1981 a răspuns (pentru Corseanschi_Liviu_1965):

Am aceeasi problema si nu merge cu nimic de cand am bagat windows 10 sad

| Rock_Axal_1981 a răspuns:

Dupa multe incercari am reusit sa fac sa mearga touchpad-ul pe Acer cu win 8.1.sau 10
Dupa ce instalati win 8.1 sau 10, instalati toate driverele,,
luati de pe site-ul oficial driver-ul BIOS. Dati install la bios. dupa instalare
laptopul se va restarta si va porni in UEFI mod. Opriti laptopul de la buton si reporniti
apasati F2, intrati in bios si treceti de pe UEFI pe LEGACY. Dupa ce porneste apasati Fn- F7 si aveti touchpad.
la mine a mers si cu 8.1 si cu 10
Sa-mi spuneti daca a-ti reusit!

| Agape_Gina_1984 a răspuns (pentru userr):

Multumesc!

| Zidaru_Vasile_1960 a răspuns:

Multumesc,TPU,si eulaughing. Esti tare!

| Corseanschi_Liviu_1965 a răspuns (pentru Corseanschi_Liviu_1965):

Va multumesc. |Sunteti tare, a mers din prima!