| Sketch2 a întrebat:

Nu imi merge internetul. La router este aprins doar becul de la "power" si pe browser nu pot sa intru pe 192.168.1.1. Imi zice ca nu am conectiune la internet. Care este problema? Am dat reset la router si degeaba.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-i defect routerul.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca dai restart trebuie sa faci iar setarile.
Pe spate ai un ip ca cel care l-ai scris mai sus si un user si pass!
Bagi ip-ul in browser si te loghezi si faci setarile.

| anonimg a răspuns:

Pasul 1: scoate cablul din router si pune-l direct in pc.
Pasul2: numai daca nu merge nici asa, numai atunci poti suna sa reclami defectiunea la firma de la care ai luat net.

| flixbuster a răspuns:

Problema este cel putin una din urmatoarele:
1) nu ai cablu de retea intre router si dispozitiv (sper ca ai un laptop sau desktop pentru ca nu spui ce ai - in orice caz cu tableta sau telefon nu o vei scoate la capat, ai nevoie de ceva in care sa intre cablu de retea);
2) adresa la care te conectezi este gresita. 192.168.1.1 este una din adresele posibile, poate fi si 192.168.0.1 si am vazut si 192.168.2.1. Uita-te pe router/cutie router/manual/internet pentru modelul tau de router ca sa afli adresa IP default (dupa reset) si mai ales cont/parola (ti le va cere dupa ce vei sti adresa IP corecta si il vei accesa).

Daca ti se pare limba straina ce am scris la 2) atunci da modelul exact de router aici si se gaseste un om cu suflet mare sa-ti furnizeze informatiile dupa ce le cauta el pentru tine pe Internet.

Punctul 1) trebuie sa il faci singur.

| francut a răspuns:

La vecini ai intrebat daca au? Cu furtunile astea din tara, o fi intrerupta reteaua pe undeva.

| Bro4555 a răspuns:

Suna la firma de la care ai netul si discuta cu ei, este posibil sa fie conexiunea intrerupta de la ei.