| oanceabogdanandrei a întrebat:

Nu imi merge task manager cand dau ctrl+alt+del apare:
Task manager has disable by your administrator

Stiti ce are?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Cel mai probabil ai luat un virusel care a facut asta, urmeaza pasii de mai jos pentru a-l activa din nou:

• Click Start
• Click Run
• Enter gpedit.msc in the Open box and click OK
• In the Group Policy settings window
o Select User Configuration
o Select Administrative Templates
o Select System
o Select Ctrl+Alt+Delete options
o Select Remove Task Manager
o Double-click the Remove Task Manager option

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Acasa in 100% din cazuri acest lucru se intampla acest lucru din cauza virusilor. Unul din cei mai raspanditi virusi care fac acest lucru se numeste Sality (infecteaza toate executabilele din calculator indiferent de partitia pe care se afla windows ul).
Ca sa vezi daca ai Sality poti sa te uiti in registri asa:
start--> run--> regedit si la HKLM (local machine) Software (HKLM\SOFTWARE) ai cumva userul calculatorului tau urmat de nr 914 ex: admin914, atunci nu are rost sa te chinui cel mai bine il formatezi da ai grija ca si pe D E si alte partitii toate executabilele sunt infectate.
Daca nu e de la Sality atunci task managerul se poate pune din nou asa cum au zis Zangetsu si SexZor sau folosesti un mic soft facut de mine aici: http://www.tutorialepc.ro/......rator.html
Daca ai Sality, atunci pentru devirusare iti sugerez sa iei Kaspersky de pe net si sa scanezi cu el pentru ca asta are un mod de protectie la instalare insa mi s-a intamplat sa nu reusesc tot timpul asa.
Deci, cel mai bine ar merge o reinstalare rapida de windows si ai grija la STICK-uri de Memorie pentru ca in 90% din cazuri ele reprezinta modul de infectie al Windows XP-ului

Răspuns utilizator avertizat
| andrei733 a răspuns:

Trebuie sa il iei de pe net asa mi s-a intamplat si mie

| cezarsorin18 a răspuns:

Tot ce a spus zagetsu e corect