| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg o chestie am WPS dezactivat din fabrica sau activat, eu zic ca e DISABLE dar nu specifica clar si concis, voi ce spuneti?

https://ibb.co/dpX8vKC

Stiu ca nu e ok ca functia WPS a unui router sa fie activata intrucat poate fi sparta prin brute force.
La routerul vechi aveam din setari ENABLE/DISABLE si mi se parea mai eficient decat la meniul asta.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Chestia consta intr-un buton fizic care trebuie apasat ca sa iti activeze functia WPS si daca folosesti o parola complexa sansele de bruteforce sunt foarte mici.

Nu ai de ce sa iti faci probleme ca nu iti hackereste nimeni routerul.