| Alexandru_8107 a întrebat:

Nu mai am sonor la PC, de cand mi-am reinstalat antivirusul (avast). Care ar fi motivul si ce trebuie sa fac? Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Adi2ro a răspuns:

E putin pe langa subiect dar ca unul care se pricepe in domeniu iti sugerez sa scoti rapid Avastul tongue Baga nod32 sau Kapersky... O sa ai probleme cu Avast mai tarziu si oricum e slabut. Succes!

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

A mai pus o fată o întrebare similară. Cred că și Avastul este acceptabil, este mai bun decât nimic, dar să nu îl confund cu Avira. Mai bune știam că ar fi Norton și Panda și McAfee sau cum se numește acest antivirus. Pe mine n-a înfuriat antivirusul cu o umbrelă, și am renunțat urgent la el. Eu nu mai am treabă cu virușii de când lucrez pe internet din Linux. Voi copia ce am scris acelei fete: Să verifici dacă nu este scos difuzorul din mufă! Dacă nu sunt arse difuzoarele. Instalează unul din următoarele 2 sisteme de operare în paralel cu Windows-ul actual. Ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română ori Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română și vezi care este treaba cu sonorul atunci. Driver-ele, pentru sunet, cred că ar trebui să fie pe Cd-ul / Dvd-ul de la placa de bază și se instalează printre primele după ce instalezi Windows-ul. Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, are un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol instalează în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet din Linux și nu prea ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani. În schimb sunt gratuite sistemele de operare Linux. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump și foarte prost Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Deci îți recomand cărți, care te învață să lucrezi cu calculatorul, scrise în engleză și română. Documentația pentru softurile pentru sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani. Deci înveți să scrii frumos cu Open Office, softul Writer. Dacă placa de sunet este separată de placa de bază reinstalează driverele pentru ea. În caz contrar reinstalează driverul audio. Succes cu toate că ai dat funda, aiurea. Nu am lucrat nici cu Nod 32, nici cu antivirusul rusesc nu cred, că este ceva strict legat de antivirus, ci de hardul virusat bine de tot. Nu prea există încă viruși pentru Linux--uri, că sunt multe linux-uri și puțini utilizatori de Linux în general. Răspunsul corect este: un Ubuntu Linux și pa virusache!

| djrobby a răspuns:

Reinstaleaza placa de sunet!

| Rapateckh93 a răspuns:

Simplu,driverul audio a fost infectat cu virusi si in momentul in care ai reinstalat antivirus acesta si-a facut treaba si a eliminat componenete din driver si de aceea nu iti merge sunetul, din cauza ca iti lipsesc fisiere din driver.O poti rezolva usor reinstaland driverul audio al placii de sunet. Funda? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaidavidoglu1954, iar incepi? Comenteaza si tu doar cat e nevoie!

Răspuns utilizator avertizat