| curiozitate14 a întrebat:

Nu mai porneste calculatorul, rog ajutor

Cand il pornesc, pe a treia pagina apare scris asta

We appologize for the inconvenience, but windows did not start successfully. A recent hardware or software change might have caused this.
If your computer stopped responding, restarted unexpectedly, or was automatically shut down, to protect your files and folders, choose last known good configuration to revert to the most recent settings that workeed.
If a previous startup attempt was interrupteddue to a power failure or because the power or reset button was pressed, or if you aren't sure wat caused the problem, choose start windows normally.
Safe mode.
Safe mode with networking.
Safe mode with comand prompt.
Last known good configuration (your most recent settings that worked).
Start windows normally.
Use the up and down arrow keys to move the hoghlightto your choise.

Asta imi apare scris alb pe fond negru, insa,, start windows normally,, apare scris negru pe fond alb si incepe o numaratoare de 30 de secunde, dupa care se face tot ecranul negru ca si cand ar urma sa apara pagina aceea cu sigla windows si sub sigla banda aceea verde care se misca la fel ca la un contor - dupa care ar trebui sa porneasca. Insa nu apare nici macar pagina cu sigla si cu banda verde, cum am zis se innegreste tot ecranul, dupa care o fractiune de secunda apare o pagina cu scris alb pe fond albastru, se innegreste iar ecranul si computerul se reporneste singur.

Daca isi da seama cineva care este problema si daca are rabdare sa-mi explice si mie in amanunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a remedia aceasta problema, il rog sa o faca si ii multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Intra in safe mode, da system restore in urma cu sa zicem o saptamana (in orice caz o data anterioara problemei) si va merge.

| Tagaso a răspuns:

< A recent hardware or software change might have caused this.>Ai instalat recent software sau hardware incompatibil, sau un driver defect, încearcă să-l pornești cu:Last known good configuration, după care dai Restaurare.

| abyssaria a răspuns:

Cand iti apare acel mesaj, selecteaza numarul 4 ( last known..., si vezi daca-ti merge asa). Daca nu merge asa, trebuie sa folosesti safe mode si sa vezi ce-i cauzeaza acea eroare

| Vasu27 a răspuns:

Completez cometariile colegiilor cu un raspuns simplu,
uitate in unitatea centrala, deconecteaza conectorii de la hard, CD-rom, video, memorii, stii sa fim sigur ca am spus totul.

| MaryuS202 a răspuns:

Reformateaza calculatorul.Si eu aveam acceasi problema si cineva a venit la mine s-a uitat putin si la reformatat.Acum merge perfect