Întrebare recomandată | untu a întrebat:

Nu merge webcamul meu incorporat pe laptopul SONY/VAIO, dar am instalat programul ArcSoft Webcam Companion 4, cu programele sale, dar nu functioneaza webcamul? Ce trebuie sa fac? Cum sa repar?

Răspuns Câştigător
| DenyBuby a răspuns:

Daca ai laptop verifica poate nu iti trbe neapatarat webcam cred ca are el webcam sus acolo trebuie sa iti apara ceva rotund sau pattrat cum o fi ala e webcamul sau Trebuie sa intri in Device Manager ca sa vezi daca ai driverul instalat pentru camera web. Daca in dreptul ei apare un semn de intrebare, inseamna ca ori e dezactivata, ori nu e instalat driverul.
In Device Manager intri asa:
Start - Run - scrie devmgmt.msc
Apasa Enter sau OK.

| untu explică (pentru DenyBuby):

Felicitari,ati castigat funda asta binemaritata pentru cel mai bun sfat, cel mai bun raspuns dintre 12 raspunsuri pe care le-am primit! Am facut asa si am gasit defectul:era driverul conect webcam dezinstalat si deconectat! Am facut setari si conectiune si dintr-o data apare un mesaj de la SKYPE ca videoul meu functioneaza! Acum pot filma si fotografia mai bine de pe laptopul meu si va multumesc foarte mult din toata inima si din tot sufletul meu! Cu stima si respect, va salut al dumneavoastra prieten Emanoil Constantin Untu.

14 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Verifica te rog ce model ai (ar trebui sa scrie pe spate pe un abtibild). Cauta apoi pe site-ul producatorului driverul potrivit.

| akka4 a răspuns:

Apesi tasta "fn"+ tasta destinata webcam-ului (pe una din taste vei avea desenata o camera)

| shoBy1 a răspuns:

La fel am Sony vaio, instaleaza iarasi programul, pentru ca nu exista nici un buton de ON/OFF pentru webcam. respect

| untu explică:

Sinteti nebun? Cum sa dau cu pumnu in laptop? Sa stii in laptop sint mii de componente foarte sensibile si foarte fragile la socuri mecanice, daca scapi pe jos sau sa dai cu pumnul, e terminat si nu mai poate fi reparat niciodata! Ar trebui sa fim delicat si sa vorbim cu un specialist!

| BuGz a răspuns:

Sigur a fost instalat bine?

| untu explică (pentru BuGz):

Da! Dar am avut probleme cu conexiunea si apois-a pierdut sistemul de operare windows si apoi a fost pus din nou de un operator de la Romtelecom si apoi s-a refacut programele, dar webcamul nu mai mergea!

| BuGz a răspuns (pentru untu):

thinking
atunci chamal pe acel om rare a facut driverele.
Probabil nu le-a facut bine sau cine stie
Poate s-o fi stricat

Răspuns utilizator avertizat
| Shooter a răspuns:

Poate nu e driveru bun...era un program care spunea ce iti lipseste.

| Ghioca_Lucian_Marian_1990 a răspuns:

Du-te la un specialist, s-au cauta pe youtube

| idaniel02 a răspuns:

Instaleaza driverele

| Volibear a răspuns:

Frate cauta pe google 3dp chip si ia de acolo programul ala iti gaseste toate driverele laptopului sau pcului

| paulapatricia a răspuns:

Instaleaza le wild driver sau daca nu nu stiu chestii pe acolo