| JetBlueJet a întrebat:

Nu mi-am mai reinstalat alt Windows de 4 ani big grin
Care sunt riscurile?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ti se viruseze calculatorul/laptopul

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Nu suna prea bine crying

| Mafiotu007 a răspuns:

Nu e niciun risc. Daca il pastrezi curat, ingrijit, ma refer sa nu ii pui toate prostiile pe el, poti sa il tii si 10 ani.Dar recomandat e sa il reinstalezi o data la 4-5 luni in caz ca intra vreun virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dar depinde.ce laptop/calculator ai?

| JetBlueJet explică (pentru Mafiotu007):

Asta suna bine happy Merci

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E vreo lege care zice ca se viruseaza calculatorul daca nu reinstalezi windows ul sau ce sustine afirmatia ta?

| JetBlueJet explică (pentru anonim_4396):

Acer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, m-a uimit raspunsul tau... dar mai mult m-a amuzat teribil.
Chiar ai impresia ca virusii sunt atrasi de marca producatorului laptopului? sau?

si stii ca virusii nu "se prind" pentru ca laptopul nu face fata nu?

| KodrutZ a răspuns:

Nu e nici un risc daca e intretinut ok. Cine zice altfel e complet retard. Ca idee, am instalat Windows 7 in 2012 pe un SSD. Dupa o perioada l-am mutat pe un HDD pentru ca am trimis SSD-ul la garantie, dupa care l-am mutat inapoi pe SSD-ul nou. Fara reinstall, desigur. In vara am facut upgrade la W10, fara probleme. Am impresia ca a fost si un pic virusat la un moment dat, l-am curatat, merge fara probleme. Si instalez/dezinstalez chestii destul de frecvent.

| EneCristian a răspuns:

Riscuri? Va merge mai lent( oricum merge mai lent cu timpul) foloseste ccleaner sa mai stergi din fisiere care se aduna si de asemnea anti malwhaire sa iti mentii pc curat.

| JetBlueJet explică (pentru EneCristian):

Dupa parerea mea, se misca mai repede ca arunci cand l-am instalat pentru prima data

| nutepriveste21 a răspuns:

Singurul ''risc" ar fi sa uiti cum se face asta daca nu mai instalezi nici la tine nici pe alt pc.Ce riscuri sa fie, crezi ca ai putea provoca apocalipsa?