| Lindoro a întrebat:

Nu-mi functioneaza system restore la xp.Mentionez ca am ocupat cam 90% din fiecare partitie mai putin C-ul.De la prea multa memorie ocupata sa fie problema? Ce sa fac in afara de reinstalarea windows-ului?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti sa nu faci nimic, sau sa reinstalezi sistemul!

| horia2012 a răspuns:

Mai sterge din ceea ce nu-ti trebuie, copie pe CD\DVD, stick astfel sa ajungi la 70-80% si incearca din nou. Oricum nu poti face restaurare decat la un un punct anterior instalarii/dezinstalarii unui program oarecare. Daca nu reusesti, reinstaleaza Windows-ul.

| BigG a răspuns:

Daca ai folosit programe de system cleaning ti-au sters punctele de restore.

| Lindoro explică (pentru BigG):

Nu am folosit.

| robytoby a răspuns:

Poti sa incerci cu cd-ul de Windows, cu Windows Repair.
Inainte de a incepe, trebuie sa aveti la indemana un CD bootabil cu Windows XP, serialul (license key) si in unele cazuri CD-ul placii de baza (Motherboard CD Installation).
Repairing Windows XP.

1. Porniti calculatorul si introduceti CD-ul de instalare al Windows XP.

2. Intrati in BIOS pentru a seta ca partitie de boot primara unitatea optica (CD/DVD optical drive). Save Settings & Exit.

*In unele cazuri este deja setata aceasta optiune.

3. Pe ecran negru o sa apara mesjul "Press any key to boot from CD …". Apasati orice tasta pentru a incepe procesul de boot de pe CD. Daca nu apasati o tasta cat timp acest mesaj este prezent pe ecarnul dvs. sistemul va selecta urmatoarea partitie de boot setata in BIOS.
Cand ajungi la imaginea cu Welcome to Setup, nu apasa tasta R, apasa tasta Enter pentru Windows Repair.
Cand ajungi la pasul 6 "Read and Accept the Windows XP Licensing Agreement" apasa tasta F8, pentru
a accepta termenii si conditiile.Ai grija sa nu apesi pe tasta Esc, computerul se va restarta si procesul de instalare se va oprii.
La pasul 7 selecteaza partitia C cu Windows XP si apasa tasta R pentru repararea problemelor.
Mai departe te descurci, introduci limba la tastatura.
La pasul 12 Workgroup or Computer Domain.
cand ai un singur PC pe care este instalat Windows XP, optiunea corecta este : No, this computer is not on a network, or is on a network without a domain….
Succes.
http://dorytutoriale.blogspot.ro/

| Lindoro explică (pentru robytoby):

Daca ii dau optiunea repair, o sa-mi instaleze ceva in partitia C? O sa am mai putina memorie?

| robytoby a răspuns (pentru Lindoro):

Nu afecteaza memoria, atunci cand folosesti Windows Repair acesta reinstaleaza doar dll-urile.