| gmxromania78 a întrebat:

Nu porneste pc-ul! Sursa porneste, ventilatoarele pornesc, dar nu arata nimic pe monitor, ca si cum nu e conectata la pc. Si nici tastatura nu merge, nici nu se mai restarteaza sau sa il sting, trebuie tras din priza. Inainte se audea un beep cand pornea, acum nu se mai aude. Sursa e buna ca am incercat-o pe alt PC, mai vechi. Care e problema?

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Ar exista multe variante pentru aceasta problema. Nu cred ca as putea sa le spun aici pe toate (nu as avea timp).
Dar incearca sa il pornesti decat cu o placuta RAM (daca ai 2, 3, etc.). Daca ai doar una, inprumuta de la un prieten o placuta si incearca.
Trebuie verificate sloturile si placutele (le schimbi locul)

| gmxromania78 explică (pentru akka4):

Poate sa nu porneasca daca nu mai e buna tastatura?

| akka4 a răspuns (pentru gmxromania78):

Nu are legatura cu tastaturawinking

7 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Din explicatia ta, problema s-ar rezuma la doua cauze: fie placa video, fie memoria/memoriile. Verifica sa fie bine montate (asta daca ai umblat in el), iar daca ai mai multe memorii incearca sa pornesti calculatorul cu cate una montata.

| onasis1961 a răspuns:

Probleme cu Monitorul! Aceiaşi problemă am avut acum 4-5 zile!

| jhonny999 a răspuns:

Daca ai placa video dedicata Da-o afara din slot si schimba cablu VGA la placa on board si dai o pornire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil s-a ars placa de baza sau cea video

| gmxromania78 explică:

Placa mea de baza este Gigabyte MA78LMT-US2H, daca nu merge tastatura, poate sa nu porneasca (sa arate ceva pe monitor)? (e ddr3 placa )