| Cat_Pity_1988 a întrebat:

Nu pot sa deschid nici un browser. Problema o am de cateva zile dupa ce am instalat Sopcast pe care l-am dezinstalat ulterior crezand ca va remedia situatiasad... Am incercat toate browserele si nici unul nu merge. Am antivirus ESET NOD32 5.2.9.1 insa nu imi gaseste nici un virus. Mentionez ca am reinstalat windowsul in urma cu 2 saptamani la un "service de computere" unde mi-a instalat tot ce a fost necesar. Pana acum cateva zile a mers totul foarte bine pana am instalat Sopcast. Vreo rezolvare?

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Antivirusul nu este suficient!

1)) intra in Safe Mode, instaleaza Malwarebytes:
https://www.malwarebytes.org
fa o scanare completa, daca va gasi ceva, il lasi sa tearga, iti va cere sa restartezi urgent. apoi intri folderul in care baga fisierele cu probleme numit Quarantine si sterge tot de acolo.
apoi poti deschide PC-ul normal.

2)) instaleaza si CCleaner, curata si cu el!

3)) instaleaza si SUPERAntiSpyware, curata si cu el, scanare completa! la fel, te duci in folderul Quarantine si-l golesti.
http://www.superantispyware.com

dupa toate astea ar trebui sa mearga!
succes!

| Cat_Pity_1988 explică (pentru RoyDupuis):

Multumesc! Acum se deschid toate browserele. Intr-adevar au fost gasite multe "programe" care s-au instalat o data cu programul Sopcast si au fost pline de virusi... Am urmat pasii dati si am sters tot, tot, tot happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cat_Pity_1988):

Cu placere! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cat_Pity_1988):

Tine minte, atunci cand apar erori, mai intai cureti sistemul, asa cum ai facut-o acum, si daca eroarea persista atunci cauti cauza erorii! e bine sa cureti sistemul din cand in cand, depinde cat esti de activ/a sau ce fel de activitati ai. pstreaza programele, eu le folosesc si isi fac treaba foarte bine! si mai este unul util, se numeste TuneUp Utilities! toate aceste programe sunt la fel de importante ca si un antivirus! o seara frumoasa1 happy

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

ESET-ul ala e o gluma proasta, nu antivirus! Da o scanare cu Malwarebytes!

| Cat_Pity_1988 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.