| Zebi a întrebat:

Nu pot sa sterg partitiile de la windows (C, D) adica cand apas click dreapta pe el imi arata optiunea "Delete Partition" dar imi scrie cu grii ( din ala deschis) si nu pot apasa pe ea crying pls help

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Trebuie ceva explicatiitongue. N-ai formulat o intrebare prea clara. Unde anume dai tu click dreapta? Care "el"? Disk Management? TotalCommander are putina dreptate, dar poate tu vrei altceva...nu neaparat sa refaci partitiile, eventual si dimensiuni modificate.

Daca e vorba de Disk Management, e si normal sa-ti apara cu gri. Poti tu sa "stergi" calea ferata, daca nu iei trenul de pe ea? Practic tu vrei sa stergi ceva care se executa, "traieste" in acel moment pe acel suport! Iar tu vrei sa stergi mai intai suportul.

Singura cale/singurele cai pentru a sterge o partitie pe care e instalat Windows e ori sa intri in Windows Setup, cum a zis TotalCommander sau boot-ezi de pe un cd/dvd un program gen acronis disk director/paragon/partition magic etc. pentru a face modificari partitiilor. In Windows e imposibil sa faci asa ceva.big grin

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Multam fain! happy

| costymaximus a răspuns:

Partitiile nu se sterg, se formateaza daca vrei.

| lolwut a răspuns:

Poti sa le stergi, dar trebuie sa introduci un cd cu windows, intri in bios, setezi sa booteze de pe cd/dvd, dai restart, apesi o tasta atunci cand ti se cere, acum trebuie sa astepti pana ajungi la meniul de instalare, dar fara sa instalezi windows-ul, dai la partitiile care vrei si selectezi "Delete Partition", dar daca vrei sa adaugi gb-tii in C trebuie sa-l stergi si pe el si sa faci o partitie noua cu cata memorie vrei. Dai si funtita, nu?

| Zebi explică:

Aero ai fundita happy total commander si raspunsul tau e bun dar aero e mai complex in vorbe big grin