| Milea_Malin_1971 a întrebat:

Nu prea merg jocurile pe pc meu de ex fifa 2011 merge cam..., stati sa va spun piesele

Operating System: Windows 7 Professional 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601. win7sp1_gdr.130505-1534)
Language: English (Regional Setting: English)
System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
System Model: M68MT-S2
BIOS: Award Modular BIOS v6. 00PG
Processor: AMD Athlon(tm) II X2 260 Processor (2 CPUs), ~3. 2GHz
Memory: 2048MB RAM
Available OS Memory: 1790MB RAM
Page File: 1522MB used, 2058MB available
Card name: NVIDIA GeForce 7025 / NVIDIA nForce 630a
Manufacturer: NVIDIA
Chip type: GeForce 7025 / nForce 630a
DAC type: Integrated RAMDAC
Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_03D6&SUBSYS_D0001458&REV_A2
Display Memory: 889 MB
Dedicated Memory: 249 MB
Shared Memory: 639 MB
Current Mode: 1360 x 768 (32 bit) (60Hz)
Dau funda plz spuneti-mi care e problema

Răspuns Câştigător
| RadikalGamer a răspuns:

O sa iti dau un raspuns destul de complex, deci sa ii dai timp de citire.

Procesorul.
Nu mi se pare a fi AMD o alegere buna. De ce? Procesoarele AMD au copiat dupa ccei de la Intel o preioada buna de vreme, dupa care au facut procesoare dupa ideiile lor. Sunt facute sa ruleze la putere mare, se incind foarte repede chiar daca nu sunt solicitate.

Memoria RAM.
E ca o mancare a calculatorului. In general Windows-urile mai noi (7 si 8) sunt foarte lacome, adica mananca mult, dar degeaba. 2GB pentru Windows 7 e suficient.

Placa video.
Placile video sunt ca niste ochelari ai calculatorului. Gandeste-te ca un PC nu vede prea bine, asa ca ii trebuie niste ochelari destul de scumpi si buni.
Placa video integrata ajuta PC-ul sa vada sa citeasca si chestii destul de simple, deci ca niste ochelari de citit, care sunt ieftini. Daca vrei sa vada departe, aproape, sa vada bine si sa nu oboseasca foarte repede, ii trebuie niste ochelari destul de scumpi.

Concluzia:
Poti face un upgrade la placa video.

Sfaturi in privinta placii video.
Uite-te nu numai la cati GB are placa video, ci la si pe cati biti e.
Gandeste-te ca datele sunt masini, ele trec pe o strada. Daca placa video e de mai multi GB atunci drumul e mai drept, mai lung si mai curat. Daca e pe multi biti atunci sunt mai multe benzi de circulat, deci masnile trec repede si multe simultan.

Funda? big grin

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E de la placa video in special, deoarece e integrata. Aia e prima problema.

| Milea_Malin_1971 explică (pentru sltlp):

Doar prima si te rog enumerami mai multe

| Milea_Malin_1971 explică (pentru sltlp):

Si alte probleme care ar fi?

| sltlp a răspuns (pentru Milea_Malin_1971):

Pai asta e principala problema. Pentru fifa, 2gb ram ajung.
La procesor, ajunge pentru fifa. Totusi, ia incearca, nu poti debloca ceva nuclee ca sa mai castigi putere de procesare?
Lasa, sa nu crezi ca Intel e sfant si Amd is bune de nimic.

| DeyCj a răspuns:

Raspunsule clar. Vrei sa îti pierzi timpul, asta costă, deci ai nevoie de o placa video dedicată ca să poți rula jocurile cum trebuie.Ram-ul hai sa zicem ca e ok.Procesorul e bunicel pentru moment.Cine o zis că pe un sistem AMD nu poți obține performanțele unui Intel? Se poate și mai ales dacă folosești arhitectură de 64 de biți unde AMD este a fost și va fi cel mai bun.Succes