| Girly97 a întrebat:

NU raspundeti daca NU stiti sa fiti politicosi si sa ma ajutati! In 2005 am primit primul videocasetofon cand aveam 8 ani. Am invatat destul de repede sa il folosesc cand vine vorba de o caseta. Totusi nu am reusit niciodata sa invat sa inregistrez cu el. Chiar si in 2019 inca il pastrez si il folosesc pentru ca am avut mare grija de el si de casete. Intentionam anul trecut sa fac o copie cu prima mea caseta, Cenusareasa insa nu reuseam deloc sa invat sa inregistrez, nici cu ajutorul unui manual de utilizare online. Imi iesea numai negru si am si sacrificat cateva casete pre-inregistrate. Stiu ca poate nu voi reusi vreodata sa invat dar imi doream sa fac o copie a primei mele casete pentru a o avea drept amintire. Pentru voi nu inseamna mult dar pentru mine inseamna un cadou din copilarie extrem de valoros. Video store-ul de unde se vand casete video si casetofoane inca mai exista dar sunt mai putine. Este posibil ca gasesc acolo rezolvare la problema mea? Din nou, daca nu stiti decat sa jigniti NU raspundeti!

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este relativ simplu sa copiezi o caseta, dar totodata si complicat.
Pentru copiere, trebuie sa ai un video player care reda continutul casetei si un video recorder care va inregistra copia.
Mai ai nevoie si de un cablu prin care sa conectezi cele doua aparate video intre ele, cu mufe potrivite (RCA sau SCART) pe cele doua capete.
Daca ai mufe RCA, trebuie sa tii cont de culorile si functiile mufelor:
- galben: semnal video
- rosu si alb: semnal audio (sunet), cele doua canale (stereo)

Cablul trebuie ales in functie mufele de intrare si iesire de semnal, de pe cele doua aparate (in spate, langa mufe, este inscriptionata functia fiecarei mufe ( IN-intrare sau OUT-iesire).

Inainte de inregistrare, AMBELE casete le rulezi pana la inceput.
Ai grija sa nu inversezi din greseala casetele, fiindca vei sterge continutul casetei dragi, de amintire!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună stai linistita ca nu te jignesc cu nimic, ca sa înregistrezi de pe o casetă video pe altă casetă ai nevoie de înca un video chiar si player(fara înregistrare), bagi caseta înregistrată in videoplayer, si a doua casetă pe care vrei sa inregistrezi o bagi in celălat video recorder, deci trebuie ca pe video sa scrie recorder adica cu înregistrare, bun, după ce ai bagat casetele in aparatele video ai nevoie de cabluri, cu care faci inregistrarea de pe un video pe altul, cablurile vin conectate intre cele două videocasetofoane astfel: Daca video are intrări ( mufe RCA) atunci ai nevoie de două cabluri cu mufe RCA, si introduci mufa galbena a cablului Rca in mufa din video unde scrie video in, si mufa rosie sau alba a cablului rca o introduci in video recorder unde scrie audio in, după aia, celelalte capete ale cablului cu mufe le bagi in video player in locul unde scrie video out bagi mufa galbenă si in audio out mufa rosie, apoi apesi in acelasi timp pe ambele video-uri butoanele play si rec, play apesi pe video player si butonul rec/record care inseamnă înregistrare pe celalalt video care inregistreaza, si astepti cam doua ore este durata minimă a unei casete, pot fi si 4 ore depinde de casetă. Eventual video playerul il poti conecta la televizor ca sa vezi in timpul acesta ce anume înregistrezi, dar nu este o problema daca nu bagi video prin televizor, ele merg si asa. Succes.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am doua video playere din fericire. Insa din pacate nici un manual de instructiuni online nu m-a ajutat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce marcă este video tau?

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Schnneider este. Am inteles ca este o firma buna. Dar nu mai stiu unde este manualul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Uita te pe video Schneider sa scrie videorecorder.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Este nemțesc video, facut in Germania, este bun dar nu la fel de bun ca Akai facut in Japonia.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma mira faptul ca functioneaza in Romania...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ca la unele mărci de video recorder inregistrarea porneste din telecomanda videocasetofonului, cum sunt modelele de la Șharp.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu imi doresc pur si simplu ca adultii care se plang ca nu stiu sa foloseasca telefoanele inteligente sa inteleaga ca prin asta trece generatia de astazi cand vine vorba de tehnologie veche. Fiecare are un punct tare si unul slab.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e posibil. De ce nu ai intrebat pana acum acolo, daca nu ai fost in stare sa te descurci cu manualul de utilizare?

| Girly97 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer nu stiam de aceasta functie in copilarie. Abia anul trecut am aflat despre aceasta pe Internet. De atunci toata vara trecuta m-am straduit sa invat sa ma descurc si nu reusesc. Ma gandeam ca poate este posibil sa primesc acolo ajutorul de care am nevoie dar ce parere ar avea o vanzatoare despre o tanara care a copilarit cu un videocasetofon si nu poate sa invete sa inregistreze nici macar cu un manual. Deci voiam demult sa ma duc. Dar nu sunt sigura daca acolo voi gasi ajutorul necesar.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Girly97):

Ai si cablurile necesare? Ca fara cabluri nu vei putea inregistra nimic, si inca ceva, inainte de a începe sa inregistrezi, trebuiesc sterse bine capetele din video ca altfel daca capul de redare si inregistrare este murdar, vei avea o inregistrare proastă.

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, am cablurile necesare, chiar anul trecut am incercat sa procedez exact cum ati descris dumneavoastra. Cand am vazut ca am incercat de atatea ori si nu mi-a iesit am renuntat si m-am gandit ca poate nu voi reusi sa invat. De obicei sunt foarte buna cu tehnologia, avand in vedere ca am 21 ani.

| Celcestietot a răspuns:

Bizonule, nu cred ca intereseaza pe nimeni discutia dintre mine si tine, ce nu te-ai prins?

| Holiday a răspuns:

Ca sa copiezi o caseta video pe alta caseta video iti trebuie 2 videorecordere, sau unul dublu, adica in care poti introduce 2 casete.

| Holiday a răspuns:

In principiu procedura e simpla. Trebuie sa ai un cablu cu cate 2 mufe la fiecare capat. Cele de la un capat le introduci in mufele "video/audio out" de la cel in care ai caseta inregistrata, cele 2 de la celalalt capat in mufele "video/audio in" din recorderul cu caseta pe care vrei sa inregistrezi. Ai grija sa pastrezi culoarea, la video, respectiv audio. Pornesti ambele recordere. Dai "play" la recorderul cu caseta inregistrata si "rec(ording)" la cel pe care copiezi.

| Girly97 explică (pentru Holiday):

Asta am incercat sa fac vara trecuta, nimic. Imi dadea numai negru.

| Holiday a răspuns (pentru Girly97):

Cauzele pot fi multiple, de cabluri puse gresit sau butoane apasate gresit pana la defectiune cap inregistrare redorder, sau pur si simplu sa ai o folie de protectie pe capul respectiv pe care n-ai indepartat-o...

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa bagi cablurile video in INTRAREA videorecorderului
daca ai euroscart si nu svideo, TREBUIE sa verfici daca sunt puse corect

daca ai convertor de la euroscart la svideo atunci TREBUIE sa verifici daca e mufa corecta (sunt de in, de out, si ambele dar care au un switch)

din cauza ca inregistrezi numai negru 50% ca e problema de cablu

dar 50% ca e problema din video, poate are defecta partea de recording... e aproape imposibil sa fi frecat o chestie de ani de zile si sa nu obtii decat exact acelasi rezultat

insa in orice caz, nu stiu daca o sa iti placa ideea asta, dar... de ce nu renunti la o tehnologie depasita serios si din toate punctele de vedere?!?

in ziua de azi se gasesc foarte, FOARTE rar chestii care sa se mai bage in svideo AT ALL, cu atat mai putin video cu benzi, iar eu pe tembelizorul meu vechi de 7 ani si noname pot sa pun filme HD pe USB si sa le vad la o calitate MUUUUUUULT superioara la video

iar in ultima ordine de idei, (asta o sa iti placa si mai putin), TOT ce avea iesire pe SVideo a avut imaginea MANARITA sa fie de rahat, NO SHlT! am constatat asta cu ochisorii mei mici si porcini cand am frecat un PlayStation 2... motivul (pe care mai mult l-am ghicit) e ca pe un TV CRT mic se vedea destul de, decent cu toate ca era manarita, dar cand era vorba de inregistrare (adica, exact ce vrei tu sa faci) atunci calitatea inregistrarii era SI mai slaba, dupa care se adauga degradarea VHS bagata de banda (vazut video cu, cat de prost se vedea dupa fiecare re-copiere, adica copie dupa copie)

intr-adevar chestia s-a aplicat numai in perioada de "aur" cand inca, calculatoarele nu puteau face video, dupa aia cand au aparut placi SVideo de captura si broadcast nu s-au mai chinuit cu limitarea de mai sus

totusi (inca odata, am vazut asta personal) cand am pus mana pe PS2, aveam tvbox si monitor pe care se vedea MUUUUUUULT mai bine decat pe un tv mic crt, asa ca ma ofitca cat de proasta e imaginea, iar PS2-ul avea limitarea asta pentru ca putea face play la dvd-uri si limitarea respectiva s-a mentinut si la dvd playere CU TOATE ca se puteau copia digital (care era copie perfect identica fara nici o pierdere oarecare, si deci nimeni nu se chinuia sa le copieze analogic)

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Aveti dreptate dar sa zicem ca aveti un telefon bunicel si tocmai ati vazut reclama sau la magazine unul si mai bun. Mama sau tatal au dat bani multi pe telefonul pe care il aveti in prezent si doriti sa il aruncati si sa luati telefonul cel nou. Sigur nu ar merge asta. La fel si aici, doar pentru ca inca functioneaza asa bine de ce sa nu le pastrez? Nu exista sincer vreo lege care sa imi interzica acest lucru chiar daca nu mai sunt populare. De fapt as fi speciala daca as fi singura din oras cu asa ceva.

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

"functioneaza bine"... nu chiar, in afara de ce am scris mai sus despre manareala EVIDENTA din iesirea svideo, cand e vorba de benzi, ORICE BENZI, AUDIO, VIDEO, CHIAR ALEA DE BACKUP CARE CICA, CA AR FI FOARTE REZISTENTE IN TIMP, dupa 6 luni de nefolosire (A BENZII, nu a aparatului care foloseste benzi, magnetofon, casetofon, videocasetofon, etcetera) ar trebui sa derulezi intreaga banda FARA CITIRE inainte si inapoi (ca sa faci practic refresh la banda), iar dupa 4-5 ani sa te astepti la chestii ca demagnetizare sau MULT MAI RAU: solidificare a materialului magnetic si deci pierderea completa a intregii idei de stocare a informatiei pe benzi

iar tu vrei sa faci bici din rahat si sa mai si pocnesti din cand in cand cu o tehnologie depasita serios acum 25 de ani (doua zeci si cinci de ani)

sper ca observi ca nu am scris nimic de partea mecanica a aparatului care citeste benzi (din nou, nu conteaza, benzi magnetice de casetofon, magnetofon, video, backup digital, WHATEVER) care parte mecanica se **** in timp din cauza ca are curele de transmisie din cauciuc care se rup in timp si roti dintate care se tocesc in timp

si crede-ma: am testat tot rahatul relativ la benzi ani buni

alta problema e ca, capetele de citire se tocesc FIZIC in timp, din cauze de prea multa banda care se freaca fizic de ele

iar, asta e putin albastru de metilen, dar... DEH:

"Nu exista sincer vreo lege care sa imi interzica acest lucru"

eu ti-am explicat de ce tehnologia e depasita, e de rahat si evident nu mai face fata, TOTUSI...

CE FETISH AI TU... **SI** ai bani sa platesti pentru el, nu contest in nici un fel oarecare... sunt o tona de IMBECILI out there care vor masini de epoca. chiar unele care nu au capabilitatea sa urce dealul pentru ca rezervorul de carburant e prea retardat (inca nu au descoperit pe vremea aia cum sa rezolve problema), sau alte fetish-uri imbecile cum ar fi ochelari de cal si fetish serios cu biblia, si in sfarsit celcestietot mi-a dat ignore ca nu mai facea fata la criticile mele care il faceau sa isi conteste fetish-ul cu biblia

asa ca cine sunt eu sa contest un fetish relativ la video, casete video samd tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, toata cablaraia asta si cu doua video-uri sincer mi se pare chinuiala pentru ca eu mi-am salvat cu un video si cu un calculator cu placa de captura(a mea era instalata inauntrul lui-acum au aparut cele pe care le infigi in mufa usb)un filmulet cu familia din anul 1989.Acum il am pe cd si pe calculator.Regret doar ca nu l-am copiat la o rezolutie mai mare atunci pentru ca eram incepator dar se vede acceptabil si digital e superior casetei plus ca e mult mai longeviva filmarea. Am fost foarte pe faza pentru ca banda apoi a imbatranit, s-a blocat si apoi s-a rupt.
Metoda 1: ai nevoie de un calculator cu placa de captura(o sa las si link-uri). Setezi mai intai rezolutia(640x480,1024X768,1360x768, etc) si formatul(MPEG4 sa zicem) apoi dai rec pe pc din softul placii de captura(se mai numeste si tv-tuner) si apoi play de pe video.La sfarsit dai stop de la placa de captura si apoi de la video(ordinea nu conteaza decat daca mai ai alta filmare pe acceasi banda si nu vrei sa fie copiata).
Metoda 2: cumperi un dvd identic cu caseta daca il gasesti pe undeva si daca ai un calculator sau un dvd player poti sa-l vezi.
Metoda 3: mergi cu caseta la un centru de copiat casete pe cd/dvd si le-o dai sa o copieze.Cei de acolo contra ceva banuti i-ti vor copia/transfera filmul pe disc(cd/dvd).

https://www.emag.ro/......DZ0WF5BBM/
sau
https://www.emag.ro/tv-tuner-avermedia-pci-avertv-super007/pd/E4YXMBBBM/
conectarea cablurilor se face pe culori - video(galben la galben), audio(alb la alb si rosu la rosu) in functie de vechimea video-ului s-ar putea sa ai nevoie si de asa ceva
https://www.emag.ro/......DNPGS5BBM/
sau
https://www.emag.ro/......DK72ZQBBM/
La adaptorul scart ai un butonas pe care il muti in functie de nevoie(de exemplu OUT pentru iesirea din video)
Indiferent daca vrei sa copiezi filmul acasa sau la un centru unde ti-l copiaza altii, nu mai lasa timpul sa treaca. Banda din caseta imbatraneste si nu mai e flexibila sa poata fi redata de video, devine lipicioasa si casanta si intr-un final se rupe si nu mai poti recupera filmul(am patit asta cu vreo 3 casete cu amintiri din anii 80-90 care inainte functionau perfect pe acelasi video) si senzatia nu e placuta crede-ma. Poate gaseti la un magazin sau pe net filmul pe dvd, nu se stie(dai comanda si ti-l aduce curierul acasa). https://www.emag.ro/......DMDRDYBBM/
sau https://moviemag.ro/animatii-pe-dvd/846-cenusareasa-1950-dvd.html
sau https://www.provideo.ro/dvd/cenusareasa-211.html sau https://mediagalaxy.ro/cinderella-cenusareasa-2015-dvd/cpd/DV-CENUSAREAS15/ sau http://www.anticariatulnou.ro/......a-dvd.html
http://www.absolutvideo.ro/transfer.php sau http://www.hifivision.ro/vhs2dvd.html
Decizia este numai a ta! Bafta!