| king5151 a întrebat:

Nu se mai aprinde laptop-ul, gen ecranul, in schimb cand bag mufa aia de la incarcator se aprinde becul ala cum ca incarca, e probabil sa fie bateria? Nu e display-ul pentru ca am bagat o mufa de la alt monitor in laptop si tot nu se aprinde.

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

Nu prea am inteles ultima parte, ai zis ceva de un alt monitor. Deci ai conectat laptopul la un monitor sa verifici daca functioneaza asa? Si nu functioneaza?

Si ai zis ca ai bagat mufa de la incarcator si se aprinde becul cum ca incarca. Dar... monitorul? Se aprinde? Ca nu ai specificat nimic de asta.

Si ai zis si de mufa de la incarcator, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca... l-ai bagat in priza sau nu?

Numai display-ul nu se aprinde? Laptopul porneste?

De la baterie trebuie sa fie. Poti sa il deschizi si sa vezi firele de pe langa baterie, poate iti sare ceva in ochi.
Daca nu... service.

Numai bine!

| king5151 explică (pentru DoarBogdan):

Nu porneste, adica nu aud nimic, cred ca am uitat sa-l inchid si s-a dus bateria, ca mai uit cateodatalaughing

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Nu e din baterie, ca un laptop ar trebui sa mearga si cu si fara ea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Wr3nch):

Plecand de la faptul ca el a facut referire la asa zisa "mufa" de la incarcator, inseamna ca functioneaza doar in priza. Apoi a facut referire si la un alt monitor, ceea ce ma duce cu gandul ca merge le un alt monitor.

Daca pe baterie nu merge, si conectat la priza merge, atunci cand acesta ete conectat, primeste alimentarea de la priza (desigur transformata), cand nu... trece pe bateria care nu merge. Deci ma astept sa fie de la aceasta comutare, respectiv bateria care nu merge. La laptopuri mai este intalnita aceasta problema.

Asta desigur, daca asta este cazul de fata happy (ca nu prea am inteles exact)

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Eu inteleg, dar daca laptop-ul nu are baterie deloc? cum ar trebui sa mearga fara?

| king5151 explică (pentru DoarBogdan):

Ca sa iti zic sa intelegi, laptop-ul nu se aprinde nici cu baterie, nici fara baterie, nu da niciun semn de viata, dar in schimb, cand il bag la incarcat se aprinde un bec rosu, presupun ca e de la baterie.

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Becul rosu e de la sursa si semn ca primeste corect. Din nou, cel mai sigur e sa mergi la service.

| DoarBogdan a răspuns (pentru king5151):

Am inteles acum. Si nici cu un monitor extern nu merge? Nu se vede nimic nimic? Nici daca intri in bios?

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

E de la baterie, cand bag bateria se aprinde, e fix langa suportul ala unde bagi cablul de la baterie.

| king5151 explică (pentru DoarBogdan):

Nu, asta am incercat sa iti explic, cu monitorul, tot nu se vedelaughing

| Wr3nch a răspuns:

Probabil e placa video sau defect la mufa dintre display si placa de baza, Oricum scrie service pe el.

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Asa degeaba?laughing m-am jucat acum 2 zile si l-am pus la loc.

| NLS a răspuns:

Trebuie verificate placutele de RAM. (scoase si reintroduse in sloturi).
Uneori din cauza dilatarii/contractarii, contactul dintre patina si slot devine imperfect, si RAM-ul e foarte sensibil la asa ceva.
Cand RAM-ul nu e recunoscut/e incompatibil, etc, nu primesti deloc imagine pe monitor, nimic...

Daca nu e de la RAM, atunci cel mai probabil placa video (fie e defecta, fie fisa nu mai face contact perfect).

| marinaru777 a răspuns:

Se ia prin eliminare scoate bateria si incearca la priza, daca ai 2 placute ram scoate 1 si testeaza pe rand.