| tal4556 a întrebat:

Nu se mai aprinde laptopul. Il pornesc si ecranul ramane negru. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria si baga l cu incarcatorul poate se aprinde

| sierra1 a răspuns:

Spune-ne detalii, de ex e vreun led aprins?

| tal4556 explică (pentru sierra1):

Da, cel care arata ca e pornit laptopul

| sierra1 a răspuns (pentru tal4556):

Nașpa, du-l la un service, nu merge depanarea online

| PainTech a răspuns:

Unele laptopuri au butoane care dezactiveaza ecranul. E posibil sa il fi apasat din greseala, verifica tastele F1-F12

Dar laptopul se porneste? Ventilatorul/hard-diskul se aude? Da macar un semn de viata?

| tal4556 explică (pentru PainTech):

Da se aude ventilatorul si sunt aprinse si ledurile care arata ca e pornit laptopul

| nicu991 a răspuns:

Daca porneste/ se incarca dar nu afiseaza nimic cel mai probabil ti-a cedat cipul grafic ori banda flex in zona balamalei.
O alta posibilitate de defectiune ar fi lipsa alimentarii pentru iluminarea display-ului pe care o poti verifica simplu, iluminand ecranul cu o lanterna ( daca ecranul este pornit si afiseaza imagine iti vei da seama cu usurinta).

| TFL007 a răspuns:

Service -> placa de baza cel mai probabil ARSA

| Balalau95 a răspuns:

Service
pot mai multe sa fie defecte, placa de baza, placa video, monitorul, etc.