| ArinRO a întrebat:

Nu stiu cati dintre voi va pricepeți la calculatoare, azi am cautat o persoana sa imi deschid un server de Minecraft si am zis ca, cat oferta pe host lunar el mi-a zis ca nu plătește nimic pentru ca își hosteaza propriul lui host, face ca folosește ip-ul de pe localhost si il transforma cumva sa se poată conecta si alți jucători, are un calculator care ii rulează non stop, nu prea am înțeles ce vrea sa zică dar mi se pare chiar foarte mișto, cum aș putea să fac si eu asa ceva, nu vreau sa am foarte multe persoane pe server doar câteva cum aș putea sa imi fac propriul host fara site doar sa fie la mine în calculator și atât.

8 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

El stie cum, tu nu, deci ori inveti, ori platesti...

| Brizbriz a răspuns:

Lal, mr Dracula s-a ofuscat pe bune si mi-a dat ignore, daca cineva are chef sa il faca atent la raspunsul meu...

citeste ce a spus si RazvanV14
oricum, dude, in sfarsit bagi contra numai la unul din argumentele mele, nu la ambele, si la ala cu ce stiu si ce nu stiu... nu stiu, dar pot sa ghicesc, insa al doilea argument e, ca poate sa aiba si OZN, ca tot trebuie sa invete o tona de IT ca sa ii mearga

insa dupa aia te bagi la atac la persoana... esti amuzant, SERIOS!
hai sa ti-o intorc

"apt install js-sdk17 -f
apt install mysql-57 server"

prima linie DE CE pasezi -f comenzii apt?!?
apt NU are nici un switch numit -f
a doua linie... ce packet se numeste server?!?
web server, vnc server, mysql server, CARE?!?
ca linia ta incearca sa instaleze doua packete: mysql-57 si server
corect ar fi mysql-57-server

ca sa nu mai vorbim ca la toate comenzile pe care le-ai dat tu, trebuie mai intai sa manipulezi la greu repo-uri ca sa instalezi in mod explicit numai anumite versiuni ale acelor packete, altfel se instaleaza versiunea default, care nu e aia pe care o spui tu, altfel comenzile or sa dea eroare cu "not found"

deci, esti "tare" dude, mai bine te lasi de sportul asta si intoarce-te TU la joculetele tale tongue

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanV14 a răspuns:

E multă bătaie de cap pentru a face un server la tine acasă, personal îți recomand ServerNOW.host pentru că au hosturi foarte bune și ieftine! Dacă vrei un server de teste, poți să-l contactezi pe discord pe CEO și îți va da un VPS de teste cu 512mb ram, 1 nucleu, la 1, 5e. Sau dacă vrei poți lua direct ceva mai bun.
Uite aici trustpilotul site-ului: https://www.trustpilot.com/review/servernow.host