| Andandut a întrebat:

Nu stiu ce se intampla. Cand scot laptopul de la incarcat, imediat se si inchide. Mai inainte am scos incarcatorul din priza si exact atunci s-a inchis laptopul. Cand incerc sa-l aprind(fara sa fie bagat in priza), nu se aprinde sub nici o forma. Se aprinde doar daca-l pun din nou la incarcat. Bateria este full, asa-mi arata cand il deschid. Aveti idee ce e? E prima oara cand face asa. Oare trebuie formatat?

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Bateria-acumulator este dusa.

| stlucian a răspuns:

Softul care arata bateria poate sa arate full dar ea sa nu aiba curentul necesar("A" amperii necesari functionatii). Acum depinde de cat de vechi e laptopul si implicit bateria. Oricum o incercare cu o alta baterie poate lamurii misterul.NU se mai formateaza bateriile de mult deci nu cred ca asta ar fi problema.

Totusi poti verifica daca bateria ta e buna(in functie de voltajul la care lucreaza) si de ceva cunostinte de electronica cu un bec.La un service asta se rezolva in 5-10 min.
Ai putea totusi sa verifici mufa/contactele bateriei daca sunt corect pozitionate sau curate. Oxidarea contactelor e o problema in astfel de cazuri.

| Andandut explică (pentru stlucian):

Laptopul nu are nici jumatate de an de cand e cumparat. Am sa-l tin la incarcat o ora fara sa umblu pe el, poate este curentul slab. Daca nu merge nici asa, am sa ma duc la service. Merci

| stlucian a răspuns (pentru Andandut):

Daca e nou atunci GARANTIA! Nu stiam ca vb de un astfel de device! Repede la magazin cu bon/acte/etc. Daca in 14 zile nu rezolva problema altul nou sau banii! Tind sa cred ca e bateria dar in astfel de sutuatii nu de discuta! Acel laptop trebuia sa functioneze 2 ani! Daca te duc cu vorba ai un pic de bunavointa ca nu e vina vanzatorului dar MAXIM 14 ZILE asa zice legea daca nu ori altul ori banii inapoi.

NU LA SERVICE CA e garantie!