| NakaTaka a întrebat:

Nu stiu cum instalez Windows 7 Ultimate

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=PnAk26Mhm7Y
Iti faci setarile in BIOS, (first boot--cd/dvd) apoi introduci dvd-ul, apesi orice tasta conform instructiunilor, si pe urma folosesti mouse-ul. Urmareste videoclipul de mai sus, e exemplificator.

| TheKillerOfKillers a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa duci pc-ul la un specialist sa ti-l bage sau sa-l chemi acasa.

| TheKillerOfKillers a răspuns:

Este foarte greu sa-l bagi.

| vrelian a răspuns:

-pui dvd in dvd-rom dupa care dai restart la calculator
-inainte sa inceapa sa booteze adica intr-un moment in care ecranul este negru tu trebuie sa apesi tasta f2 sau o alta tasat f depinde ce tasta foloseste calc tau sa booteze
-daca vrei sa afli exact ce tasta atunci dupa xce ecranul se inegreste, inainte sa buteze o sa apara chestia asta undeva jos in stinga ecranului dar pentru un timp foarte scurt, de aia trebuie sa fii foarte atent.
-deci dupa ce afli ce tasta trebuie apasata apsi cind am zis inainte ca calc sa buteze adica dupa ce s-a stins dupa restart el va incerca iar sa plece.ei atunci apesi tasta f2 sau ce tasta este. poti apasa simultan mai multe taste f daca nu stii exact ce tasta trebuie apasata pentru calc tau. apesi asa intruna pe f2 si pe f12 si vezi ca va trece in bios.nu ai de ce sa te sperii pentru ca nu se va intimpla nimic.
-dupa ce esti in bios daca nu ai cd bagat il poti baga si acum in unitatea dvd-rom. dupa ce cd este inauntru vei folosi sagetile pentru a naviga in bios.mergi la boot undeva sus si dai enter.
-dupa ce dai enter vei intra la boot si acolo ai mai multe optiuni printre care si una boot priority sau ceva de genu asta.acum depinde de fiecare calculator ca fiecare are altfel de bios, altfel asezat sau exprimat. oricum cauti undeva unde vezi ca ai hddpe prima pozitie apoi dvd si asa mai departe.sau poti avea boot option si la fel intri acolo cu enter.deci in fiecare chestie sau la fiecare chestie din bios se merge cu sagetile sus, jos, stinga, dereapta dupa care se intra cu enter.ca sa iesi folosesti tasta esc.sa stai linistit ca nu ai ce strica pe acolo.
-dupa ce ai ajuns unde am spus si ai gasit dvd mergi pe el cu sageata si dai enter, iar undeva in partea dreapta o sa iti spuna ce taste sa apesi sa poti urca sau cobori ce vrei sa faci.in general se urca cu tasta f6 si se coboara cu tasta f5.asa e la cele mai multe calc dar acum depinde si de bios.
-deci mergi cu sageata pe dvd si apesi f6 si o sa vezi ca a urcat pe prima pozitie
-dupa ori iesi de a colo cu tasta esc ori apesi direct tasta f10 si o sa apara o fereastra mica unde spue sa iesi cu salvare si ori este activat litera y caz in care dai dopar enter ori scrii tu y adica yes, adica vrei sa iesi cu salvarea a ceea ce ai facut.
-cind apesi f10 o sa iasa din bios si ecranu se va face negru.astepti putin si o sa apara un mesaj in engleza cum sa apesi orice tasta ca sa poata buta dupa dvd.tu atunci apesi orice tasta si calculatorul va buta de pe dvd.dar nu sta sa astepti mai mult de 5 secunde ca daca nu apesi va buta dupa hard si iar te duce la windowsul cel aia deja pe cals i iar trebuie s a dai restarat si tot asa.
-deci apesi rapid orice tasta sau enter cind vezi un mesaj pe ecranul negru.atuncio c alc deja buteaza de pe dvd si o s a apara o fereastra cu windows7 si zice acolo daca vrei sa install now sau sa repari si etc.tu alegi instal now si calc o sa inceapa sa faca ce treb.ATENTIE acel mesaj o sa mai apara de citeva ori ala care spune sa a[pesi pe orice tasta sa buteze dupa dvd.tu sa n mai apesi niciodata in timp ce instalezi chiar daca m, esajul apare intelegi? doar la inceput dupa ce iesi din bios apesi orice tasta dupa care poate sa apara de cite ori vrea acel mesaj sa NU mai apesi deloc, il lasi pe el singur sa se restarteze.pentru ca asta face se restarteaza insa trebuie sa o faca singur nu sa apesi tu pe taste, pentru ca te duce iar de unde ai plecat. sper ca intelegi ce zic.
-dupa ce face ce face el acolo singur vei ajunge undeva unde spune sa instalezi new ori upgrade.tu dai instalare new. apoi vei ajunge undeva unde iti arata hardul tau ce si cite partitii ai.acolo ai mai multe butoane si poti folosi deja mousul cind incepi instalrea, nu mai este ca in bios, acum iti merge deja mousul.deci dai cumva option more daca nu ai activate butoanele si alegi sa faci cite partitii vrei sau stergi totul si o sa iti ramana doar o partitie. daca ai deja doar o singura partitie atunci ai un buton acolo si dai format, asta dupa ce dai clik cu mousul pe acea partitie.nu te impacienta ca nici aici nu ai ce strica indiferent ce ai face.
-o sa ai poate doua chestii aici la hard una fiind doar ceva de 100 mb.nu ai treaba cu aia tgreci peste.deci dupa ce ai dat format sau erase vezi ca apare o fereastra ce spune ca vei pierde totul de pe hard daca dai ok.tu dai ok asta daca nu ai nevoie de nimic dupa hard.iar daca ai ceva ar fi bine sa salvezi inainte pe un hard extern sau pe un flash drive.deci dai ok si calc incepe sa instaleze noul windows7.
-o sa mai dai acolo ceva comenzi la ora, o sa te mai ingtrebe cum sa se numeasca calc si chestii din astea usoare. dupa xce va termina de instalat se va restarta singur si o s a dureze citeva minute pina sa apara windowsul ca face configurari.asta o sa vezi tu deci il lasi pe el sa faca treaba.si gata ai instalat windowsul.
-daca vrei poti lasa asa setarea facuta in bios chiar daca e setata sa plece dupa dvd ca el cind vede ca nu are cd acolo buteaza dupa hard.deci dupa ce s-a terminat instalarea scoti cd din dvd si folosesti calculatorul.
-daca vrei sa setezi cum a fost in bios faci la fel ca prima oara.doar ca mergi la hdd si apesi apoi f6 si urca hardu pe prima pozitie, dupa care dai f10 si enter si gata ai terminat lucrarea.
nu stiu cit ai inteles dar daca notezi undeva pe o hirtie ce am spus si faci intocmai instalezi singur windowsul si nu se intimpla absolut nimic.
-vezi ca trebuie sa stii ce windows suporta calc tau si pe citi biti.aca ai calc mai vechi merge ori cu 32 de biti ori cu 32 si cu 64. daca ai calc nou asta suporta numai windows pe 64 de biti.informeazate inainte de a face ceva.pentru windows 7 iti trebuie sa ai procesor de peste 1ghz.video cu direct x8 parca, memorie de 1 gb p[entru 32 de biti si 2 gb pentru 64 bit, si loc pe hard de nu stiu 20 gb.ei uite acum stii si ce trebuie pentru windows 7 asa ca poti tyrece sau nu la treaba.
-nu te speria ca nu ai xce strica.nu te lua dupa unu altu ca poti strica poti face nu stiu ce.nu se intimpla nimic daca nu stii sa faci ceva.
-mai poti instala si direct de pe windowsul cel aia pe calc.pui cd in dvd si acolo dai instal caz in care cred ca va trebui sa alegi upgrade acolo unde o sa apara o fereastra si te intreaba cum vrei sa instalezi.acolo ai 2 optiuni una instal new si una upgrade. daca o sa alegi new atunci o sa iti zica sa faci cum am zis eu sa intri in bios etc. daca alegi upgrade atunci te lasa si mergi inainte de pe windosul cel ai acum.Bafta

| Userses a răspuns:

E o constatare, nu o intrebare.

| MotanuJmekerit a răspuns:

Simplu Bagi DVD in PC apoi dai restart la PC si apesi orice buton pentru a intra in meniu. Baftatongue

| NakaTaka explică:

Nu stiu cum

| danielagalati a răspuns:

Cheama un specialist sau pe cineva de la reteaua ta happy