| RAY a întrebat:

Nu stiu cum sa ma exprim, de asta as ruga ca persoanele care nu au experienta in IT sa nu raspunda.

Am un anunt pe olx si cand dau sa il caut pe google apar eu pe locul 2, desi cel de pe primul s-a actualizat doar o data, eu de doua ori.

De exemplu anuntul meu ora 9-50, anuntul lui 10-50, anuntul meu 15 si tot eu is pe locul doi.
De ce anunturile gratuite sunt afisatele primele?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca cele sposorizare apar primle direct pe sitehappy Depinde si de SEO, si de ce ii place la Google sa afiseze. Plus ca eu de exemplu nu cumpar nimic care are promovare si probabil is multi care fac la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am pricep la minunatele cuvinte sa-ti zic exact cum functioneaza.
Cand tu cauti ceva pe google, (compania google mai exact), google este seful care seteaza cum vrea el dupa preferintele sale, ce rezultate sa apara, isi alege ordinea. Unele site-uri sunt puse "pe pagina 2" chiar si cand le cauti link-ul scris complet. Le ascunde intentionat.
Uneori daca nu stii un link, cautand titlul lui, nu-l vei gasi nici in cele 1 milion de pagini, pentru ca google a eliminat acel site din rezultatele sale.
Deci, alte site-uri au "prioritate"deasupra site-ului care il cauti tu, si nu sunt mereu "sponsoziate". Cand este sponsorizat iti scrie acolo langa site-ul rezultat. Pentru ca unii platesc compania sa le apara website-ul in rezultate.
Mai trebuie sa se mai bage uniunea europeana sa mai dea niste amenzi la google., ca inca umbreste in favoarea altor site-uri.