| DonMoldo a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria dar voiam sa intreb daca pot sa pun o placa video GTX 1050 ori un rx 560 sau orice alta placa bunicica sa zicem pe pc-ul acesta:
https://imgur.com/a/0Foa85k

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic ca in porportie de 99% da poti sa puiwinking

| DonMoldo explică (pentru Simpatic):

Cum imi dau seama daca este compatibila sau nu?

| NLS a răspuns (pentru DonMoldo):

1) Trebuie ca placa video sa nu fie nici mult mai puternica decat procesorul, dar nici mult mai slaba, si asta rezulta in primul rand din pret.

Nu pui o placa video ce a costat 2000 RON impreuna cu un procesor ce a costat 400...
Si nici invers.

In cazul tau, Simpatik a avut dreptate.
Ambele cred ca sunt ok si potrivite pentru 3200G.
GTX 1050 e putin mai performanta, daca o gasesti si nu cer un rinichi pe ea.
GTX 1660 ar merge si ea, dar asta posibil sa fie 2 rinichi.

2) Trebuie ca sursa sa sustina consumul placii video.
Si pentru asta, conteaza nu doar numarul de wati, ci in special inca doua chestii:
++producatorul sursei.
++amperajul pe linia (railul) de 12V.
Din acesta se alimenteaza atat placa video cat si procesorul.

Consumul sistemului cu GTX 1050 e MAXIM 355W,
si ai nevoie de minim 23A pe linia de 12V

https://outervision.com/b/Agh93J

Consumul sistemului cu RX560 e tot pe acolo.

Probleme s-ar putea sa apara daca sursa aceea e Delux, Akyga, Rasurbo, LC-Power, Aerocool, Floston, Inter-Tech, Kolink, Serioux, Spacer, Spire, Xilence, Segotep... dar n-as crede ca si-au batut joc de acel sistem in halul asta.

As zice ca esti in siguranta si din punct de vedere al curentului, sursa ce-o ai ar trebui sa scoata macar cat necesita intregul sistem fara peripetii.
Daca poti, uita-te totusi ce scrie pe ea (brand, amperi pe railul de 12V).

| Simpatic a răspuns:

NLS are dreptate si se si pricepe, pe langa asta sursa ta de 450 W s-ar putea sa nu faca fata sistemului complet daca pui o placa video mai performanta, de aceea daca sursa nu este brand ci o chinezarie cu siguranta nu va dezvolta real 450 W ceea ce inseamna ca vei avea nevoie sa achizitionezi o sursa de calitate de la un producator renumit si sa aiba un 550 W ca sa acopere totul.
De obicei puterea consumata de sistem nu trebuie sa fie la imita cu cea a sursei ci sa fie mult mai putin, de aceea daca sistemul are nevoie in intregul sau sa zicem de 600 W luam o sursa de 650 W, era doar un exemplu.