| B1ZaRO a întrebat:

Nu știu foarte bine codul culorilor la cablurile electrice.
Intrebarea asta mă cam deranjează.

Galbenul simplu (fără verde) este fază sau împământare?
Si aceeași întrebare și pentru verde fără galben.

4 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Trebuia să detaliezi mai mult. Presupun că faci referire la conductori de grosimea mai mică de 1.5mm, că numai acolo găsești tot felul de culori, gen instalația electrică la mașini, compresoare etc.

La instalația electrică pe care o ai în casă nu vor exista decât culorile astea:
fază-maro, roșu, negru
nul-albastru
împământare- galben cu verde

La electronice, mașini etc vei găsi tot felul de culori pentru faze, fiindcă nu există împământare pentru conectori de exemplu, majoritatea fiind cu o grosime a conductorului de cca. 0, 5mm.
Va fi doar o împământare generală pentru electronice, și aia g.v.

Conductor=fir de cupru/aluminiu
Cablu=ansamblu format din mai mulți conductori

| relian a răspuns:

Fiecare tara cu culorile ei laughing nu exista o regula care se aplica peste tot.
Tu poti sa folosesti ce culori vrei, n-are a face chestia asta, culorile te ajuta sa nu te incurci in cabluri laughing

| badpanda a răspuns:

Sunt coduri pentru Europa, coduri pentru Anglia, coduri SUA coduri pentru Canada.
In Romania de putin timp se folosesc culori standardizate, deoarece pana de curand se folosea un STAS sovietic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheamă un electrician daca nu stii.