| AndreeMeaw a întrebat:

Nu va suparati..stiti cumva cum se monteaza un wireless? cat mai detaliat ..va rog...am incercat si trebuie sa deschid o pagina dar nu merge fara internet si nu stiu cum sa fac. FUNDAA URGENT

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu e nevoie de internet. Te conectezi mai intai cu fir. Deschizi un browser, iar routerul are o pagina a lui de unde il configurezi. Tipic adresa este 192.168.0.1, o pui in browser.

| AndreeMeaw explică (pentru SkyPilot):

Si dupa cum instalez?puppy dog eyes

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca ai un router, il conectezi la alimentator (la priza), se aprind niste leduri, apesi pe butonul reset (e pe spate la router) pana se sting ledurile. Dupa aceea te conectezi la computer, la un port normal (nu la wan), intri pe el. Deschizi explorer si tastezi ce scrie pe spate la router (vezi ca acolo ai parola pentru acces, ca sa ajungi la interfata de configurare), accesrae se face - 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 / la parola poate fi trecut ceva sau e admin. Dupa ce ai reusit sa ajungi la interfata trebuie sa configurezi internetul, mai intai o faci prin cablu (tot prin cablu setezi si wifi-ul). Daca scrii pe net modelul de router o sa gasesti tutoriale pentru configurarea lui in functie de ce provider de internet ai. Dupa ce ai configurat routerul, restart sistem (nu router) si poti utiliza wifi-ul, vezi ca trebuie sa parolezi wifi-ul cand ajungi la setari wifi pe router. De asemenea, trebuie sa schimbi parola si la interfata lui (cea cu admin)...sa nu intre cineva si sa-ti schimbe setarile si parola! Atentie! Resetarea routerului duce la pierderea configurarii, de cate ori il resetezi de atatea ori trebuie sa-l reconfigurezi. Nu ai spus ce model de router ai? De la cine primesti internet?

| Radu_Cristina_1996 a răspuns:

Daca ai un router etichetat cu un logo Windows 7 si folosesti Windows 7 pe PC, instalarea este rapida:

1. Conecteaza router-ul wireless la modem printr-un cablu de retea.

2. Baga router-ul in priza. Asteapta cam un minut.

3. Fa click pe simbolul retelei din zona de notificare, care arata ca un PC cu un adaptor sau ca o serie de bare verticale.

4. Selecteaza reteaua wireless din lista de retele disponibile.

Unele routere wireless pun ceva mai multe probleme la instalare. Poti sa procedezi in doua feluri: fie folosesti software-ul de instalare, fie il instalezi manual, fara software.

In primul caz, te asiguri ca router-ul este complet deconectat de la modem, computer si priza; introduci in calculator discul care a venit impreuna cu router-ul sau descarci software-ul de instalare; urmezi instructiunile de instalare care iti apar pe ecran, in ordinea in care iti sunt cerute; este posibil sa ti se ceara sa conectezi temporar router-ul la computer printr-un cablu de retea; in acest punct vei crea un nume al retelei wireless si o parola.

Daca te incumeti sa il configurezi manual, conectezi router-ul la modem cu un cablu de retea; il conectezi apoi la priza si astepti cam un minut; conectezi router-ul la computer cu un cablu de retea; te loghezi in interfata de web a router-ului, deschizand un browser in care scrii adresa IP a router-ului, pe care o gasesti in documentele dispozitivului; introduci utilizatorul si parola specificate in documentatia router-ului si creezi un nume de retea si o parola; in fine, deconectezi calculatorul de la router si te reconectezi wireless.