| oceanoflove a întrebat:

O aplicatie VPN gratuita si buna?

5 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

Când e vorba de VPN, poți alege unul sigur, cu multe funcționalități sau unul gratuit. Alege 2 caracteristici.

Când e vorba de cele gratuite, cum crezi că fac bani? Serverele și infrastructura costă.

| HandaSei a răspuns:

Îți recomand RiseupVPN ( https://riseup.net/en/vpn ) / complet gratuit, fără nici o limită de trafic sau funcții blocate, vpn-ul nu păstrează nici un fel de informații despre utilizatori sau cum aceștia utilizează vpn-ul, RISEUP e o organizație non-profit cu ceva istorie în spate care luptă pentru drepturile și libertățile online etc. - iar vpn-ul e susținut în mare parte prin donațiile utilizatorilor, deci mai pe scut, nu doar gratis, dar poate chiar și mai de încredere decât produsele comerciale care pe lângă că îți cere să-i plătești, marea majoritate îți mai vând și datele și mint cu nerușinare despre termenii și condițiile produsului...

Păcat că în ultima vreme marea majoritate a utilizatorilor de internet, cei din categoria care acum abia încep să învețe cum să se protejeze online într-un mod cât mai basic, 99.9% din ei au căzut în plasa asta de proporții, un nou tip de propagandă modernistă creată de marile corporații care zice că "ce-i gratis nu-i bun", iar asta evident doar pentru a aduce la tăcere unele proiecte mici și oneste precum acesta și a descuraja pe alții să le înceapă în primul rând... - iar uneori pentru a da acel exemplu de "ce-i gratis nu-i bun" companiile respective mergând până în punctul în care își creează chiar ele acele exemple negative, kinda sad...
Mno, scuze dacă te-am demoralizat cu predica mea, dacă vrei să discutăm mai pe larg despre subiect lasă un pm cu un id de discord sau ceva! happy

| SuperCoolDude a răspuns:

Vezi ca Opera are vpn. E gratis. Si pe PC si pe mobil.
Opera, daca nu stii, este un navigator de internet la fel ca Google Chrome sau Mozilla Firefox.

Iti recomand Opera GX, este varianta de gaming a navigatorului, care se misca foarte ok.

Dar daca vrei VPN pentru Chrome, sa stii ca exista tone de extensii pe magazinul lor de extensii. Incearca Cyberghost Free VPN, Urban VPN sau OVPN - Free VPN.
Sunt extrem de multe.

Iar pe calculator/PC poti incerca ProtonVPN. (Ar mai fi si altel3x dar sunt pe bani: express vpn sau nord vpn).

In plus, poti oricand sa cauti pe prietenul Google urmatoarea fraza: " best free vpn 2022 "

Baftawinking

| oceanoflove explică:

Cat si pentru telefon si pentru PC

| Wr3nch a răspuns (pentru oceanoflove):

OpenVPN daca ai rabdare sa configurezi, sunt destule tutoriale pe net. Dar daca vrei pentru Netflix si alte nebunii recomand una platita, altfel ramai fara cont.