| matrix100 a întrebat:

O camera care ar avea pe tavan si pe toti pereti laterali oglinzi nu ar necesita un consum mai redus de energie electrica deoarece ar fi nevoie dupa parerea mea de un bec care consuma mai putin current electric lumina reflectandu-se prin oglinzi? Si in timpul zilei lumina soarelui care intra pe fereastra ar fi reflectata in toate partile de oglinzi... Voi ce parere aveti? Multumesc si funda

Răspuns Câştigător
| valentina2392 a răspuns:

Daca camera ar fi din oglinda, intr-adevar nu iti trebuie un bec de putere, dar te va orbi pe tine reflexia ori unde te-ai uita! Cred ca ar fi indicat sa pui patru oglinzi in colturile camerei in asa fel incat sa aiba reflexie una in alta, facand un circuit din reflexie vei avea si lumina, dar nu vei fi orbit, ca va fi deasupra ta.

2 răspunsuri:
| Mihai56t a răspuns:

Da asa este.
Un bec de 100 w, este mare pentru o camera de genu. Foloseste un bec mai mic.
Funda?

| Kaℓi a răspuns:

Da. De fapt, ar ajunge o lumanare.