| ktalyn178 a întrebat:

O întrebare pentru cunoscătorii sistemului de operare Android.
Am un telefon cu android versiune 2.3.5 și am mai multe nelămuriri, fiind nou în breasla utilizatorilor android.
În primul rând, am un card de 8Gb și nu înțeleg de ce atunci când instalez o aplicație de pe cardul SD, îmi ocupă și memoria internă? Adica, dacă eu am mutat aplicația de 8Mb pe cardul SD, de ce îmi ocupă și din memoria internă a telefonului vreo 2-3Mb? :/

Pe lângă asta, am încercat să dau un update la o versiune mai nouă de android, dar am înțeles că trebuie să am telefonul "ROOTED". Știu ce înseamnă, dar cum pot să-mi rootez telefonul?

3 răspunsuri:
| r0bert98 a răspuns:

Nu te sfatuiesc chestia cu schimbatul versiunii de android deoarece daca ai prea putini mb ram ai sa ai un lag in meniu de vei arunca telefonul. Asa am facut eu... Cat despre aplicatie. Ea predefinit se instaleaza in card dar datele de baza se salveaza in telefon. Orice android are o memorie interna. De exemplu androidele noi au 4gb memorie interna din care 1.5 faci ce vrei cu ei. Restul sunt folositi pentru chestii de genul asta. Sa se salveze datele aplicatiilor in ei happy

| ktalyn178 explică (pentru r0bert98):

Si despre root, mă poți sfătui ceva? Să da, să nu... cum?

| 5yr0Kk a răspuns:

Bun deci faza cu aplicatia..mai raman ceva date desprea acea aplicatie si in memeoria telefonului
si root poti sa ii faci asa:scrii pe google modelul si poate gasesti clock workmod recovery compatibil cu el si dupa aceea poti instala un cynogenmon(un android custom) si poate ii pui android 4.0
eu am o tableta galaxy tab 2 cu android 4.3..cu cynogenmod
Bafta!