| SergiuDb a întrebat:

O intrebarea am pentru voi internautilor :d

Cum se masoara puterea unei boxe? puterea sunetului pe care il reproduce...
Mai exact care este unitatea de masura.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Se masaora in "W" Watt("v-ati") daca re referi la putere si in dB(decibeli )daca te referi la intensitatea sunetului.In general o boxa/difuzor are doua elemente caracteristice impedanta(Ω)Ohm la care functioneaza si puterea maxima admisa(W)Watt. Aparatul care masoara puterea este wattmetru.

| SergiuDb explică (pentru stlucian):

La putere ma refeream happy scuza-mi lipsa de cunoastere, dar nu ma pasionat fizica in liceu si nici in generala. big grin

| SergiuDb explică (pentru stlucian):

Acum imi dau seama ca ar fi trebuit sa invat :d
si am pus intrebarea asta deoarece fiindca, cum este posibil ca o boxa de 3W sa sune mai bine ca un sistem de 12W? happy

5 răspunsuri:
| euAnonim100 a răspuns:

Unitatea este decibelul (db)!
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Gheorghe_Alexandru_1990 a răspuns:

Draga neinformatule.
Unitatea de masura este "decibelul" si este de preferat sa iei un tester pentru boxe si poti vedea puterea decibelilor sau dai la magim si vezi daca se aude bine. Sper ca ti-am fost de folos!

| SergiuDb explică (pentru Gheorghe_Alexandru_1990):

Draga informatule :d
uite o explicatie pentru intrebarea incredibil de stupida.
Recent am achizionat o boxa portabila cu o putere a sunetului de 3W. Dar asta imi pare imposibil deoarece suna si are un bass mai ceva decat un sistem de 12W.