| AndreyFsk a întrebat:

O placa video care functioneaza la o unitate normala, poate functiona si la o unitate de tip dekstop? (Mi se pare cam mare placa.) si daca da este vreo problema daca am ddr2 pe memorie si placa este gddr5?

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Copiii de mai sus nu stiu ca desktop-urile merg cu placi video de tip low-profile, deci ai mici sanse sa inghesui o placa video normala intr-o carcasa de asta.
Cam asa arata o placa video pentru desktop.
http://www.pcgarage.ro/......t-1000mhz/

| AndreyFsk explică (pentru CinevaNou):

O nelamurire am... radiator nu contine placa recomandata de tine? PS : Am procesor de 3 Ghz duce happy.

| CinevaNou a răspuns (pentru AndreyFsk):

Era doar un exemplu placa aia video, gasesti si altele probabil mai bune :-?
La astea low profile mai rar gasesti cu ventilator, sunt mai slabe deci se incalzesc mai putin.
Astea au ventilator http://www.pcgarage.ro/......ire-activ/

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da,se poate, daca merg pe aceleasi tip, gen pci express, da. Nu, nu e nicio problema.

| Jipa95 a răspuns:

Daca placa video respectiva este pe PCI express, iar placa de baza pe care vrei sa pui placa video are slot de expansiune PCI express, nu exista nici un fel de problema. Nu conteaza daca este pe ddr 2 sau ddr5, merge.

| TechGuyTpu a răspuns:

Adica vrei sa spui ca o placa de la pc sa o bagi la laptop? Daca da atunci, nu nu se poate.Laptop are placi speciale marcate M gen gt430m

| Mariusflo a răspuns:

Salut,

DDR 2 e la ram iar GDDR 5 e la memoria de la placa video.

Pentur ca placa ta video sa fie compatibila cu sistemul tau trebuie sa ai slot PCI-E (PCI Express) pe placa de baza pe care sunt sigur ca il ai.

Iar daca tot suntem la capitolul placi video iti recomand acest model care are un raport calitate pret excelent: http://bit.ly/YdiNep

| bradutuI99 a răspuns:

Nu are nici o legatura gddr-ul placii video cu ddr-ul ram-ului.
Cand spui ''unitate normala'' la ce te referi?
Sunt sanse destul de mici sa nu se potriveasca dar e posibil ca procesorul sa nu duca placa la puterea sa maxima (bottleneck).