| anonimuta123456789 a întrebat:

O recomandare de laptop?
Buget pana in 3500 lei.
Nu vreau pentru editare/ gaming.
Nu as vrea sa fie nici imens.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......-os-black/

Pentru ca ai spus de multitasking, am ales sa merg pe AMD, sunt mai buni decat Intel momentan mai ales din acest punct de vedere (al multitasking-ului), si browserele moderne au procese separate pentru fiecare tab in parte, deci fiecare nucleu al procesorului se poate ocupa de alt proces (sau de mai multe) cand e nevoie...

Atat la Intel, cat si la AMD, procesoarele mai slabe au un U in coada
(la Intel mai exista T si Y - tot slabe si ele. Sunt gandite pentru portabilitate si consum redus de energie, insa au putere redusa de calcul)

Am ales un procesor clasic, cu H ---> frecvente mai mari.
Din "pacate" nu am gasit decat laptopuri ce au si placa video dedicata (insa e putin mai slaba decat ce era in recomandarea colegului, de aici si o buna parte din diferenta de pret intre ele. Acesta e 2500, si mai bun de atat nu gasesti in acest buget, si nici dedesubt.)

Dar o placa video dedicata nu te va deranja deloc, dimpotriva, poate odata vei rula vreun program ce va avea nevoie de ea.

Ea nu se va activa (nu va intra in functiune) decat cand e nevoie de ea, asa ca posibil va sta mai mult in idle. Avantajul va fi ca o sa ai un
consum mai mic de curent si zgomot mai redus.

Vine cu un SSD de 256GB, te asigur ca iti va ajunge pentru Windows si programele instalate.

Pe viitor iti mai poti cumpara un SSD SATA de 512 sau chiar 1TB, pentru depozitare. DAR recomand sa astepti lunile iulie-august, de obicei piesele de PC saunt mai ieftine vara in toiul perioadei concediilor.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La banii aia un laptop de gaming, 15, 5" cu 2, 2 Kg nu-i nici mare nici greu. http://bit.ly/2I3kEeZ Parerea mea.

| NLS a răspuns:

Pai daca nu vrei jocuri sau editare, si ai bugetul acesta (in care incape lejer un laptop entry level de gaming) intrebarea e ce ai vrea sa faci cu el?

Doresti ca bateria sa tina cat mai mult?
Sa fie cat mai usor posibil? (ultrabook)
Programare? (in ce programe, complexitatea proiectelor)
Media? (filme, muzica, imagini)
Internet, Chat?
Office si baze de date?

De la Cel eu nu as cumpara nici pe gratis, dar in 3500 RON gasesti la PCGarage configuratii oarecum asemanatoare cu ce ti-a indicat Salontanul.
Ideea e ca un astfel de laptop tocmai pentru jocuri sau editare entry level se cumpara.
Daca tu vrei doar sa stai pe net si sa asculti muzica, vizionezi filme, gasesti in 1800-2000 ceva ce va fi arhi-mega suficient.

| anonimuta123456789 explică (pentru NLS):

Il vreau pentru facultate + munca, pentru research etc

| anonimuta123456789 explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns! Daca poti sa mi dai o recomandare si pentru 1800-2000 de lei e bine primita
Lucrez mult in world, excel etc + multitasking adica vreau sa pot sa tin dechise 10 pagini odata. De asta vreau un laptop care sa mearga bine

| NLS a răspuns (pentru anonimuta123456789):

Am inteles, deci jocurile nu intervin deloc in ecuatie.
Lucrezi in ceva programe mai complexe pentru munca?
Sau doar Excel, Acces, chestii de genul?

Ce facultate?

| anonimuta123456789 explică (pentru NLS):

Doar chestii basic

| NLS a răspuns (pentru anonimuta123456789):

Https://www.pcgarage.ro/......-os-black/

Pentru ca ai spus de multitasking, am ales sa merg pe AMD, sunt mai buni decat Intel momentan mai ales din acest punct de vedere (al multitasking-ului), si browserele moderne au procese separate pentru fiecare tab in parte, deci fiecare nucleu al procesorului se poate ocupa de alt proces (sau de mai multe) cand e nevoie...

Atat la Intel, cat si la AMD, procesoarele mai slabe au un U in coada
(la Intel mai exista T si Y - tot slabe si ele. Sunt gandite pentru portabilitate si consum redus de energie, insa au putere redusa de calcul)

Am ales un procesor clasic, cu H ---> frecvente mai mari.
Din "pacate" nu am gasit decat laptopuri ce au si placa video dedicata (insa e putin mai slaba decat ce era in recomandarea colegului, de aici si o buna parte din diferenta de pret intre ele. Acesta e 2500, si mai bun de atat nu gasesti in acest buget, si nici dedesubt.)

Dar o placa video dedicata nu te va deranja deloc, dimpotriva, poate odata vei rula vreun program ce va avea nevoie de ea.

Ea nu se va activa (nu va intra in functiune) decat cand e nevoie de ea, asa ca posibil va sta mai mult in idle. Avantajul va fi ca o sa ai un
consum mai mic de curent si zgomot mai redus.

Vine cu un SSD de 256GB, te asigur ca iti va ajunge pentru Windows si programele instalate.

Pe viitor iti mai poti cumpara un SSD SATA de 512 sau chiar 1TB, pentru depozitare. DAR recomand sa astepti lunile iulie-august, de obicei piesele de PC saunt mai ieftine vara in toiul perioadei concediilor.