| Lory_7688 a întrebat:

Oare de ce cand deschid fereastra de messenger aceasta imi dispare dupa cateva minute? Sa fie vreun virus? Mi s-a si inchis calculatorul? Aseara cineva din lista mea mi-a trimis un mesaj ceva de genul it this you si era adaugat si un link si i-am dat clik si de atunci mi s-a intamplat toata chestia asta. Oare mi-a trimis virus?

Răspuns Câştigător
| DjLau a răspuns:

In general, nimeni nu trimite astfel de mesaje (doar daca nu ai cumva prieteni cu care sa discuti numai in limba engleza si sa-ti dea link-ul deja din al doilea rand din conversatie :) ). Lasand gluma deoparte, ma tem ca am vesti proaste. Da, te-ai virusat!

Pentru a-ti rezolva aceasta problema, te indrum spre unul din articolele de pe blogul meu, in functie de care dintre ele crezi ca se potriveste situatiei in care te afli (sunt diverse tipuri de virusi).
Intra aici: http://lau.mixromania.ro/? s=yahoo si urmeaza pasii de acolo pentru devirusare.

Desigur, mai exista si varianta mai simpla (oarecum) si mai eficienta, iar aici ma refer la reinstalarea sistemului de operare (presupun ca e Windows).

Poti sa ma tii la curent cu ce ai rezolvat si voi incerca sa te ajut, in caz ca mai ai alte intrebari!

Cu stima,

Lau

2 răspunsuri:
| Yumitsu a răspuns:

Ti-a trimis un virus cu siguranta, iar cum sa scapi de el nu stiu

| Lory_7688 explică:

Multumesc Lau o sa incerc sa vad ce pot face.