| GolopențaAdrian a întrebat:

Oare unde se va ajunge cu inteligența artificială? Deja ChatGPT și Bing sunt la putere!

46 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteligenta creste in raport cu invatarea.
Daca o masina are mai multe informatii memorate si este capabila sa le proceseze in timp real, atunci poate deveni mult mai ineligent decat orice om.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Unii zic ca e periculos acest lucru

| Bula a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Lumii "de stiinta" le place sa joace cu lucruri periculoase, inclusiv cu arme.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Tocmai ca si asta poate fi o arma

| Bula a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se va ajunge nicăieri. Inteligența artificială e ca moartea clinică. Adică o denumire falsă a unui fenomen.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai e mult pana departe...

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

La cum merg lucrurile sunt deja multe schimbari!

| marniii a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred, deja sunt AI care imita perfect voci de vedete si pot sa le faca sa cante si sa spuna ce vor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nope. Poti face unele chestii basic, dar nu INTELEGE nimic concret, inca. Ca un exemplu, i-am zis lu' Chat GPT sa imi scrie o poezie despre Bacovia. A aruncat acolo niste cuvinte si niste rime. Acceptabil pentru un AI, doar ca i-am zis dupa aia sa o rescrie DAR FARA CACOFONII! Nu a fost in stare sa schimbe nimic. Avea o singura cacofonie sau doua, extrem de evidente.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru marniii):

Natural voice recognition si virtual assistants sunt pe piata inca de la mijlocul anilor '90...

| marniii a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt atat de realiste

| dullcat a răspuns:

Multi oameni vor ramane fara job: artistii care lucreaza pe tableta, designerii web, scriitori, etc.

| GolopențaAdrian explică (pentru dullcat):

Eu am citit undeva ca ar putea inlocui 80 la suta din angajati

| dullcat a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

80%? Poate intr-un singur domeniu, nu la general. Iar ca fapt divers, daca vine un razboi sau ceva mai apocaliptic, toti oamenii isi vor gasi sau poate mai bine spus, regasi joburile. laughing

| GolopențaAdrian explică (pentru dullcat):

Presa le infloreste de multe ori

| OPunGG a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

0% sanse sa se intample

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Asa au gandit și fermieri care trăgeau la plug și au văzut primul tractor

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ok, dar acei fermieri inca lucreaza, ei manevreaza acum tractoarele. AI este o amenintare reala pentru foarte multe domenii. Acei oameni pur si simplu isi vor pierde slujba, nu vor continua sa o faca tot ei, dar printr-o metoda mai usoara. De ce sa ai 20 jurnalisti care scriu articole, cand poti avea doar unul singur care ii da comenzi lui chatgpt si mai verifica din cand in cand? Inteleg unde bati, dar e o diferenta colosala si o comparatie eronata.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Dacă AI este un pericol ar fi interzis prin lege.
Căt despre angajați pot spune că din punctul de vedere a unui patron, este mai profitabil să ai 100 de roboți care lucrează 24/7/365. Decăt 300 de angazați pe care trebuie să-i pregătești și care după vor lucra in trei schimburi, 5 zile pe săptămănă, Apoi, concedii medicale, de odihnă și sărbători. Toate plătite. Să nu includ accidentele de muncă și urmările legale de după.
Personal, prefer roboții.

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Inteleg, dar probabil vorbesti din perspectiva cuiva care nu va fi afectat de aceste schimbari. Daca nu dai doi bani pe valoarea cuiva ca angajat, sau pe potentialul creativ nelimitat al unui om, atunci nu prea mai am ce spune. AI -ul este totusi redus/limitat la internet si la continutul acestuia. Despre un om nu putem spune la fel.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Prețuiesc oamenii și respect angajații. Însă trăim într-o economie capitalistă in care profitul face diferența dintre a pune o pâine pe masă copiilor, sau ai ține flămânzi.

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Si consideri ca AI ajuta asta? Dimpotriva, multi muncitori vor fi inlocuiti de roboti si singurii copii care vor manca cat pentru 10 vor fi cei ai patronilor.Restul vor trai cum pot sau vor muri de foame, fiindca unul sau ambii parinti si-au pierdut serviciul, fiind inlocuiti de o tona de metal.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Dacă într-o bodegă sunt 10 bărbați dintre care doar unul are banii mulți, iar ceilalți au o bere in față și n-au nici măcar serviciu. Lucrurile și viața nu va fi bună nici pentru cel cu bani. La un moment dat cei 9 îi vor sări în cap. Din 1850. Lucru ăsta a fost testat de nenumărate și de fiecare care data s-a dovedit a fi adevărat

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Presupun ca vorbesti de la avansul tehnologic care a escaladat datorita revolutiei industriale.Dar trebuie sa remarci ca atunci tot oamenii manevrau acele masinarii din fabricile de productie, avand rulaj enorm intr-o singura zi fata de munca lor manuala.Pentru ca trebuia sa existe un,, creier" pentru fiecare, mereu, trebuiau mentinute, verificate si reparate constant.In prezent exista creierul, sub forma de AI, astfel ca omul devine inutil, obsolete cum se spune.Deci comparatia nu mi se pare 100% corecta.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Categoric că comparația nu poate fii 100% corectă. Însă nu putem lăsa frica să ne controleze destinul. După ce-a fost inventată roata, mulți au crezut că-și vor pierde serviciul de cărăuși cu spatele. Apoi au fost alții care trăiau în grupuri conspirative și credeau că roata va dispărea și vor rămâne doar cu caii,, etc,, etc,, Istoria si evoluția omenirii nu s-a oprit la roată și nu se va termina la AI.
Ai ul este doar un următor pas pe care unii îl vad ca o primejdie iar alți ca pe un pas firesc în față

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

De acord, dar prefer sa imi mentin pozitia, mai ales ca si domeniul meu de munca e amenintat. Oricum, a fost o discutie faina. happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

Always a pleasure!

| NLS a răspuns:

Nu prea departe.
Aia nu e inteligenta artificiala in primul rand, e un program care fura informatie de pe sfantul NET, si o impacheteaza intr-o exprimare cu iz general.
Intreaba-l ceva ce nu exista pe net, si o sa vezi raspuns...

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Stiu ca ChatGPT a fost antrenat, nu e normal conectat la net ca Bing

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Desi face multe furori

| NLS a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Antrenat, de pe NET.
Informatia postata pe net, este proprietatea de drept a autorului care a postat-o acolo, pentru folos public, NU pentru a produce altii bani de pe urma ei.
Iar in caz ca NU intelegi cum functioneaza lucrurile, ChatGPT exact asta face: produce bani furand informatie si oferind-o altora intr-o forma mai digerabila.
Daca cineva a postat un articol de specialitate undeva, sau o imagine, ChaGPT nu ar avea nici un drept sa foloseasca acea informatie sau poza mai departe, in raspunsuri pentru terti.

Pana cand programele acelea vor avea capacitatea sa proceseze (inteleaga) de la sine informatia pe care o ofera, nepotii stranepotilor mei nu vor mai fi pe aici.

"IONut" tocmai ce a furat astazi o poza.
Daca as fi fost in locul primarului din Ciugud, l-as fi dat in judecata pe care care l-a creat.

| GolopențaAdrian explică (pentru NLS):

Da incalca si drepturi de autor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Degeaba oamenii tot proști sunt și vor fi așa mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Căt mai departe, sper! Imi place nespus putere oamenilor de-a inova și inventa.

| marniii a răspuns:

Exista AI de ani de zile, o sa se ajunga sa se bage legi sa le tempereze