| anonim_4396 a întrebat:

OC-ul afecteaza in timp durata de viata a unei componente ca de exemplu o placa video? Sa nu luam in considerare temperatura, sa spunem ca este una ok, are ventilatie.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Din parti. Daca durata de viata in mod normal ar fi de vreo 10-12 ani, iar in caz de OC ar scadea la vreo 7, crezi ca ar avea vreo importanta? Daca nu sint probleme cu racirea, OC-ul e ca si cum ai merge cu masina la vale cu 185 desi viteza specificata e 180. happy

4 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Depinde de la caz la caz, in principiu are un efect.
Asupra respectivelor materiale semiconductoare cand faci oc actioneaza pe langa o temperatura ceva mai mare si o tensiune marita, ceea ce in timp e posibil sa duca la degradarea acestuia, asta e din punct de vedere teoretic. Practic, din ratiuni tehnologice, toate materialele folosite sunt proiectate astfel incat sa reziste si in conditii mai grele fata de cele nominale, deci e foarte posibil ca un mic oc (in limite si stabil in programe de stres - furmark de exemplu) sa nu afecteze cu nimic durata de viata a componentei tale. big grin

| Radu284 a răspuns:

Daca temperatura e OK, nu afecteaza viata.

| SasNetRomania a răspuns:

Nu mai aberati aiurea. Cat timp e un OC facut cu, cap nu afecteaza deloc. Cu cap inseamna un voltaj bun, sursa potenta, niste frecvente bune si o racire buna. Si niste teste de vreo 4-5 ore

| notefree a răspuns:

As zice ca nu daca componenta a fost creata pentru oc