| Idkkkkkmaaannnnn a întrebat:

Ok.Buna!
Am o problemă. Mi-am gasit un vechi telefon prin casa, dar nu mai ii am incarcatorul. Mi-am scos cardul de memorie din el si l-am bagat in telefonul meu actual. Dar...nu reactioneaza deloc, de parca nici nu ar avea card in el. Cardul e de 2 GB, dar chiar nu stiu cum sa fac sa imi vad chestiile din el. Nici pozele de pe el nu sunt in galerie, sau google photos. E codat sau ce? Eu nu ma pricep. Unde pot sa gasesc ceva despre card, sauasa ceva? Mentionez ca am telefon Allview C6 Duo.
Va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Cardurile de pana in 2G sunt... SD
cardurile peste 4G sunt SDHC si mai nou SDXC
e posibil ca cei care au facut telefonul nou sa fi renuntat la compatibilitatea cu alea vechi, pentru ca se mai gasesc doar pe ici pe colo doar pentru telefoane sau alte device-uri vechi care nu suporta astea noi
iar numele s-a pastrat in SD/microSD, dar e numai numele, nu si tehnologia
https://www.compari.ro/carduri-memorie-c3157/ (in stanga tip card de memorie)

ia-ti un card reader, ala SIGUR stie si de astea mai vechi, insa sa fii atent ca ori iei un microSD card reader, ori iti trebuie si adaptor de la microSD la SD, costa de la vreo 5lei in sus:
https://www.compari.ro/cititor-de-carduri-c4096/sd-da/?orderby=1

2 răspunsuri:
| tudorcraft a răspuns:

Daca telefonul are mai mult de 10-12 ani atunci cardul nu e compatibil cu androidul tau. S-ar putea sa mearga pe calculator, care, daca e vechi cardul si nu functioneaza, o sa te anunte. Altfel nu se poate.

| RaresClaudiu03 a răspuns:

In general la Android,iti apare o notificare cand ai bagat cardul, daca nu iti apare notificarea, incearca sa stergi contactele cardului cu spirt (foarte putin). Daca tot nu il citeste, incearca sa il introduci in alt telefon, daca nu il citeste nici el, e defect cardul