| anonim_4396 a întrebat:

OK! Deci am un iphone 3g, l-am cumparat second hand cu ios 4.1. In fine... dupa ceva timp dupa ce am facut rost de un cablu usb, am incercat sa-i actualizez ios-ul de la 4.1.2 la 4.2.1. Acest lucru nu s-a intamplat, deoarece atunci cand a inceput sa insteleze noul ios, telefonul a intrat in recovery mode si acolo sta. Mentionez ca el de la inceput era deblocat cu tot cu JB si alte chestii, iar cand am incercat eu sa instalez acel soft, era original, probabil ios-ul 4.1 nu era instalat dupa itunes. In fine.l-am dus la un service, nici aia nu au putut sa-l resofteze l-au si desfacut de i-au scos bateriat pentru a-i reseta bios-ul, nimic, nici la pc nu-l mai reconoaste, in DFU nu intra. Ce e de facut cu telefonul mai poate fi recuperat sau este bun de piese in momentul acesta? Mentionez ca este problema de software, nicidecum din vreo componenta a telefonului. M-ar ajuta enorm un sfat cu ce as putea sa mai fac telefonului. Sa mai caut alt service? :/ Funda+VOT!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Aruncal oricum este deja vechi.Ce ai facut tu a fost sa cumperi un iphone care era decodat ilegal, deci ori cu cidya ori cu sim din ala gevey, ma rog nu conteaza.Ei in aceasta situatie atunci cind incerci sa updatezi SO ala esti telefonul se va bloca astfel incit tu personal nu vei mai aveai cei face.Mai exact va deveni inactiv si trebuie activat iar, dar tu nu o poti face.Si sa mergi la un service ca sint unia care au soft si ti-l poate face te costa foarte mult, cu banii aia iti cumperi altu.Deci niciodata sa nu mai incerci sa faci asta cun iphone care este decodat ilegal.Mai bine stai cu el asa, ori decodeazal legal factory unloack si dupa de abia poti trece la alt SO.Deci te asigur ca tu personal si pe net poti cauta cit vrei no sa reusesti asa ceva sal activezi iar. Poate ca nu e cine stie ce dar nimeni de la service nu-ti va spune cum sa faci chestia asta si ce trebuie sa ai ca sa o faci.Deci telefonul este bun doar ca este inactiv si cineva trebuie sa til activeze.Va trebuie sa platesti odata pentru activare si dupa telefonul va fi blocat, dar activat. Apoi trebuie sal decodezi iara.Si daca il decodezi tot ilegal e bine si asa ca oricum mai sus de ISO ala nu poti merge cu 3g.Bafta sper sa gasesti un service ieftin sa til rezolve.Deci unde ai fost tu aia habar n-au ces cu ei.Cauta un service, unul nu reprezentanta vreunei companii ca aia habar n-au ces cu ei.Vezi service astea mici ca aia se pricep.

| Jipa95 a răspuns (pentru relian):

La astia primii la care am fost eu sa mi-l resofteze cereau 50 lei si am stat cu telefonul 1 saptamana la ei. Asta al 2-lea cere 75 lei sa vad daca reuseste.

1 răspuns: