| anonim_4396 a întrebat:

Ok! Deci eu am un laptop Acer aspire e1-531 cu 4 gb de ram. Cand l-am cumparat, avea doar 2 gb dupa care i-am mai adaugat eu 2gb suplimentari. Cand am desfacut acel capac unde este situat hdd-ul si sloturile pentru memoriile ram, nu existau acolo decat 2 sloturi. Am luat programe pentru monitorizarea pc-ului cum ar fi Everest, Speccy, etc, si toate imi spun ca am 4 sloturi pentru rami, fiecare slot suportand cate 2gb. Unde ar putea fi situate celelate 2 sloturi suplimentare, asta daca exista pe placa de baza? Sa desfac laptop-ul pentru a avea acces la ele? Laptopul suporta 8gb de ram, este ddr 3 pe net si de unde l-am cumparat, in specificatiile lui memoria maxima suportata este de 8gb. Poate cineva sa ma ajute in rezolvarea acestei probleme? As mai vrea sa adaug 2gb de ram suplimentar pe laptop. FUNDA + Vot

Răspuns Câştigător
| LDCCristi a răspuns:

Puţin probabil să ai 4 solturi de memorie, la modelul ăla. Dacă e modelul ăsta, sigur n-ai http://www.acer.co.za/ac/en/ZA/content/model-datasheet/NX.M12EA.009 Faptul că suportă până la 8 giga, se referă că poţi să-i pui un kit de 4 cu 4, adică două memorii de 4g fiecare.

http://www.acer.co.za/ac/en/ZA/content/model-datasheet/NX.M12EA.009

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru LDCCristi):

Nu ştiu care-i faza cu link-ul şi nici nu-mi bat capu` la ora asta o să dau copy/paste, la specificaţii.

Aspire E1-531
Share On:facebooktwittergoogleplus
ALL MODELS
OVERVIEW
DATASHEET
REVIEWS
COMMENTS
RELATED
Operating System
Operating System Windows® 7 Starter
Processor & Chipset
Processor Manufacturer Intel
Processor Type Celeron
Processor Model B820
Processor Speed 1.70 GHz
Processor Core Dual-core (2 Core)
Memory
Standard Memory 2 GB
Maximum Memory 8 GB
Memory Technology DDR3 SDRAM
Number of Total Memory Slots 2
Memory Card Reader Yes

| hp8510p a răspuns (pentru LDCCristi):

M-am uitat si eu...asa este! Doar 2 sloturi de memorie si suporta 8gb maxim

| Jipa95 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Atunci de ce mama naibii in Speccy si In AIDA imi spune ca am 4 sloturi straight face

| Jipa95 a răspuns (pentru LDCCristi):

Am inteles deci are doar 2 sloturi 4x4 o sa incerc sa achizitionez o placuta de 4 atunci. Inca ceva : Are ceva daca iau placuta pe 1666 mhz de ex. si cealalta de 2gb e pe 1333 si firma conteaza? adica de ex Kingston cu corsair trebuie neaparat sa fie aceeasi firma? happy

| LDCCristi a răspuns (pentru Jipa95):

Nu trebuie sa fie neaparat aceeasi firma dar aia de 1666 va scadea la 1333 deci nu vei face nimic.Nu sunt de aceeasi frecventa 1666>1333 Mhz.In cel mai rau caz s-ar putea sa ni ti se aprinda laptopul.

8 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Celelalte sunt dupa placa de baza.Trebuie sa desfaci placa de baza de pe laptop.Stiu asta de la laptopurile Asus Republic of Gamers...ele tot acolo mai au sloturi in afara de cele la care poti avea acces la ele

| robi5573 a răspuns:

Nu este vorba de laptop windows-ul daca este pe 32-bit suporta maxim 2-3 gb asta depinde daca vrei sa ii poti folosi la capacitatea maxima instaleaza unul cu 64-bit. bafta

| Jipa95 a răspuns (pentru robi5573):

Am deja pe x64, vreau o performanta mai mare in jocuri sa mai dau din memoria ram la video pentru ca laptop-ul nu are placa ideo dedicata merge pe proceor duce multe jocuri noi la low si de aceea mai vreau 2gb ram in +