| alina92abcd a întrebat:

Pana de Paste as vrea sa imi achizitionez un telefon. Ce imi recomandati avand in vedere urmatoarele cerinte: touchscreen, camera foto/video acceptabila, memorie buna + slot card, procesor bun - foarte bun (viteza de miscare/de raspuns), design frumos iar ca marime nici mic dar nici foarte mare, sistem de operare bun, iar bateria sa tina macar 2-3 zile sau chiar si 4. Ar mai fi de preferat sa nu ma trezesc cu diferite erori pe durata folosirii lui. Buget: maxim 1000 ron.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un smartphone nu te va tine niciodata 3 zile. Ecranele mari, si viteza 3g iti omoara bateria daca stai pe net. Fii multumit daca te tine 2 zile.

Am avut si eu aceeasi problema, si am decis sa-mi cumpar Sony Xperia J. Alternative ar mai urmatoarele :
Samsung Galaxy Ace
LG optimus L7.
Nokia lumia 720

P.S : aici vorbim de telefoane noi. Daca vrei sa-ti iei de pe piata neagra, e alta poveste

| alina92abcd explică (pentru anonim_4396):

Am eu pus ochii pe un HTC Rhyme. Ce crezi? Este bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina92abcd):

Nu-i rau ceea ce ai vazut: 1Ghz procesor, 756 ram, si bateria de 1600 mAh, la care mai pui o camera care teoretic ar trebui sa filmeze in Hd, la o rezolutie 720. Acum sincer, depinde pentru ce il folosesti. Daca stai pe net, si te joci, s-ar putea sa fie un inconvenient faptul' ca are o diagonala de 3; 7 inch (adica aproape 10cm). Daca il vrei pentru comunicare mai mult, s-ar putea sa fie alegerea potrivita. Vezi raportul calitate/pret

| alina92abcd explică (pentru anonim_4396):

Nu prea le am cu jocurile. Telefonul in general in folosesc mai mult pentru internet, muzica, mesagerie, poze/filmulete. HTC Rhyme am vazut ca are un singur procesor, single core, ceea ce am auzit ca este un minus atunci cand vrei sa ai deschise mai multe aplicatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina92abcd):

Ai mai avut pana acum un smartphone? Stii care este cu adevarat diferenta intre single si quadcore avand in vedere faptul ca la fel ca majoritatea dintre noi, esti un utilizator obisnuit?

Daca nu, iti zic eu : fitele costa mult, si desteptii profita de pe urma asta!
Telefoanele care au quad core, au si un android mai upgradat, care ii cer mai multe resurse de la un telefon, pentru a functiona mai eficient. Nu am mai pus la socoteala ce alte aplicatii mai folosesti tu.

Tu gandeste-te ca ai android 2.2 pe el, si un procesor de 1Ghz, deci ar trebui sa mearga ceas. (In prezent s-a trecut la versiunea 4)

Iti spun acest lucru intrucat eu cu un Nokia e5 cu symbian v9 (adica antepe-nultima versiune de symbian, ulterior dezvoltandu-se Anna, si Belle) foloseam Opera, Whatsapp connectat mereu la retea (asa era aplicatia), si redare muzica la casti, si rar se intepa. Asta in conditiile in care telefonul meu era de 2x mai slab ca ceea ce vrei tu.

Deci da, e un telefon demn de luat in seama.

Ai putea sa te mai uiti la Motorola Defy, dar este mai slab, sau la Galaxy S advance. Parca Samsung-ul arata mai bine ca HTC-ul de care ziceai tu.

Cumpara ce-ti place, dar arunca si un ochi la ce spun si alti utilizatori ai acelor telefoane, deci nu te lasa indusa in eroare de cel care iti vinde produsul.

8 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Lg optimus l7 sau poate se ieftineste l9 pana de paste si il poti lua l9

| SpecialistIT a răspuns:

Sa fiu sincer, nici o varianta spusa mai sus nu mai e mai buna decat asta: http://www.mediadot.ro/......aha-negru/

Bafta!

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Da.Am tascreme Samsung eu.Si tine mai mult de 4 zile chiar o saptamana.Costa intre 50-1000 de ron.Al meu e ca si ala helloo kitty dar fara papitoaele ale.

| Vasile_Bogdan_1998_UttP a răspuns:

Iata catefa telefoane: Motorola Defy Mini, Samsung Galaxy Mini 2, HTC Desire C, Nokia 610 Lumia, Samsung Galaxy Fame S6810, Allview Alldro P5, Samsung Galaxy S Duos