| Aimwork a întrebat:

Pana ieri jucam orice joc la setari maxime (i7) dar astazi toate jocurile merg cu 5-10 fps la setari minime.
Nimic nu se incinge (am laptop)
Se poate sa fie praful cel care il afecteaza? (Este plin de praf) sau s-a stricat efectiv ceva?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probabil că ai probleme cu supraîncălzirea chipseturilor de pe placa de bază(asta dacă cumva nu s-or exfoliat). Cu acumularea de praf, aia e normal, la fel cum e de normal să se şi curețe de praful acumulat, dar nu de către utilizator ci de către un tehnician într-un service autorizat. Operaţia asta costă între 50-100 lei.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

Și eu am avut o problemă asemănătoare cu placa de bază. Dar, această problemă nu ar rezulta într-un dispozitiv complet inutilizabil?

| DeyCj a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Depinde.Dacă chipseturile nu sunt arse, doar dezlipite(de la temperatură) calculatorul funcţionează, dar mai rău că pinii nu mai fac contact bun sau unii din ei chiar deloc.La asta îi spune exfoliere a unui chipset.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

Pricep. Eu nu prea sunt cu hardware-ul, ci cu software-ul.

| DeyCj a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

happy.Ai timp să înveți, dacă-ți plac chestiile de calculatoare, dar e nevoie de multă practică, finețe și atenție.

| doctorandus a răspuns:

Poate ai un virus (miner de criptovaluta).

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Probabil ai dezactivat din greșeală driverul plăcii video dedicate și ai rămas cu cea integrată în procesor. Am mai întâlnit cazuri asemănătoare.

| Ilie94 a răspuns:

Parerea mea este sa il cureti de praf, sa ai schimbi pasta termoconductoare de la procesor si sa reinstalezi windows-ul, plus un antivirus. respect, o zi buna