| Bacanu_Petrus_1987 a întrebat:

Pana la urma mi am luat o placa video 1050ti 4 gb,si avand o plasma beng gl 2250, aveam pe ea cablu vga, si actuala placa are dvi d 24+1 pini, si am luat un cablu cu 24+1 pini la ambele capete si am bagat in plasma si si placa video,si imi arata fundal negru dar becul la plasma este aprins, ce sfaturi imi dati,(tin sa mentionez k daca pun direct pe placa de baza nu imi da semnal

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In final, ai inteles! big grin

23 răspunsuri:
| ionutt1996 a răspuns:

La un monotor normal iti merge?

Bula
| Bula a răspuns:

Pieri Satana de pe TPU!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu am inteles cum ai bagat cablul cu mufe DVI-D in ambele capete, daca ai mufa VGA.
In final, daca cablul are mufa VGA intr-un capat si la celalalt trebuie DVI-D, atunci poti folosi un simplu adaptor de trecere in capatul care este nevoie (costa cca 20 lei) sau un cablu adaptor cu cele doua mufe corespunzatoare la capete.

Daca totusi ai reusit sa conectezi in ambele parti cu cablul actual, atunci trebuie sa intrii in meniul de alegera ale intrarilor si sa alegi intrarea de semnal care vine prin mufa conectata la calculator.

Pentru alegerea sursei de semnal ai un buton pe telecomanda, iar la apasarea lui apar toate sursele video, cum sunt: TV, Scart, VGA, HDMI etc.

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Aaa,scuze am gresit am cumparat un cablu cu mufe 24+1 pini la amble capete, si la m conectat cu placa video, si a pornit am bagat cd cu drivere la placa,(placa e noua)si cand s-a terminat de instalat driverul s-a facut ecranu negru, si asa ramane cand il aprind

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Deci, daca inteleg bine: inainte de a instala druverele de pe CD s-a vazut imaginea calculatorului pe televizor, iar dupa instalare a ramas negru?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru ionutt1996):

La monitor incerc sa conectez, am luat placa video noua si si plasama are vga si 24 +1 pini, nu are hdmi, sj am luat u cablu cu24+1pini am bagat in plasma si in placa video, s-a aprins plasma am instalat driverul, si cand s-a terminat driverul placi de instalat s-a facut negru fundalu si acum cand pornesc arata negru si scrie pe plasma doar dvi d si dupa 2 sec ramane negru, am vazut k ventilatorul la placa mege

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Deci eu am cumparat o placa video noua un gtx 1050 ti si dupa ce am bagat-o in calculator am observat k nu pot sa oconectez cu monitorul un BenQ 2240, ca placa video are 24+1 pini si monitorul are vga, si mufa 24+1 pini, asa ca am cumparat un cablu cu 24+1 pini la ambele capete,am bagat in monitor, am bagat si in placa video si am pornit-o, s-a aprins monitorul si aratq icoanele mari k nu avea driveru video, cand sa instalat driverul sa a ramas negru ecranul dar becu la plasma era aprins, si acum cand il aprind imi arata pe ecran dvi d si dupa ramane negru, mentionez ca becul la monitor sta aprins

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Problema este ca, driver-ul tau nu a recunoscut rezolutia maxima a monitorului si ti-a "bagat" o rezolutie pe care n-o suporta TV-ul.
Solutia este facand pasii urmatori:
1. Citesti din manualul /specificatiile televizorului rezolutia maxima si frecventa (Hz) cu care poate functiona.
2. Cauti un monitor care merge la rezolutii mari (1400 sau mai mare) pe care se vede imaginea scoasa de placa video
3. Intrii la proprietatile display-ului si alegi rezolutia pe care o accepta televizorul.

Daca faci totul bine, atunci va functiona televizorul ca monitor.
Oricum, incercand cateva rezolutii de la 1024 sau mai sus, vei gasi o combinatie functionala de rezolutie /frecventa.

| ionutt1996 a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Eu cred ca ai o problema cu rezolutia incearca dupa ce esti sigur ca s-a deschis pc sa dai pe butonu windows de pe tastatura poate ai noroc si poti intra in meniu de run si de acolo cu catva noroc o sa reusesti sa iti lucrezi la rezolutie eu am avut problema cu un joc si doar asa am rez acelasi simptom se facea ecranu negru si nu mai putea vedea nimic

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Am incercat sa il bag pe plama tv prin hdmi si nu il recunoaste plasma tv spune conectati cablu

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Fa cum am spus, cu un alt monitor, cunoscut.

Intrebare:
Daca oprest calculatorul, la pornire se vede pe TV scrisul de la pornirea calculatorului?
Daca nu se vede, atunci ai problema cu placa video sau cu cablul de conexiune.

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Daca imi iau un cablu cu dpsi vga tot asa face

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Ti-am mai scris: intai incearca daca iese semnal din placa video, apoi regleaza rezolutia.
N-ai raspuns, daca se vede ceva la pornire?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Da

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Daca se vede la pornire, atunci clar ca trebuie reglata o rezolutie acceptata de TV (cu ajutorul unui alt monitor, cum am scris inainte).

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

La pornire pe monitor scrie dvi si dupa ramane negru

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Daca nu intelegi ce ti-am scris, cheama un specialist priceput.

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Am inteles, dar sa caut un monitor

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Nu am gasit alt monitor dar am vb cu cineva care cunoaste si mi mi-a zis ca placa video gtx 1050ti are 4 k, si monitorul meu BenQ gl 2240 are 1920x1080 si de aceea face asa

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Ca monitorul nu are 4 k si de accea nu merge, mai spunea ca sursa de 550 w chieftec care o am nu duce placa video 1050 ti consuma 75w, procesorul i5 3470 care il am consuma 70si cv de w, am 2 ventilatoare luminate consuma putin, tin sa mentionez k placa ce am schimbat-o cu gtx, era gtx 275 si consuma 220w cu 2alimentari de la sursa aceasta, oare sa aiba dreptate?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Si mai spune ca placa video gtx 1050ti 4 gb 128 consuma multi wati cand este solicitata in jocuri?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Eu tocmai asta incerc de o zi sa-ti explic:
Trebuie sa setezi rezolutia video la unul acceptat de TV, altfel ramane negru. Pentru asta iti trebuie un monitor cu care poate functiona (se vede si asa) imaginea, sa poti vedea ce- si unde sa schimbi.

Calculatorul tau - cu tot cu placa video - nu consuma mai mult de 400W, decisursa de 550W trebuie sa-l duca fara probleme!

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru sfaturi si pentru rabdare!