| TamplaruAnisoara a întrebat:

Pana săptămână trecuta când i-am răspuns lui Iote si am afirmat ca voi apela la justitie pentru a-mi rezolva problema cu hackerii, rețeaua Wi-Fi era CLICKNET-262161. Deoarece îmi resetez aproape săptămânal telefonul altfel nu il pot folosi pentru ca îmi descărca pe el aplicații care sunt viruși.Vad lucrul acesta din meniul Explorare care îmi arata data când au fost descărcate.Ieri mi-am resetat telefonul si in locul rețelei sus menționate au apărut doua rețele cu numele:
1. RomTelecom-WPA-BF91 care are securitate WPA2 PSK si care accepta si e salvata, aceiasi parola ca si cea care am avut-o din 2005 pana acum.
2. RomTelecom-WEP-BF91 care are securitate WEP si care are ca parola primele cinci caractere din parola celeilalte.
Ieri am avut drum la Primarie, care e la o distanta de peste 2 km si de curioasa am folosit telefonul căutând rețele Wi-Fi si am gasi t in total peste patruzeci si cu cele de azi de la magazine unde am fost la cumpărături sunt 50.Toate le am salvate in telefon si parolele sunt aceleași cu ale rețelelor mele, cele cu securitate WPA2 PSK au parola cu 8 caractere,iar cele cu securitate WEP au aceiași parola cu a mea, adică primele cinci caractere din cealaltă parola.
Menționez ca intre cele 50 se află si rețelele Wi-Fi a Primăriei,Politiei, Scolii si Căminului din localitate.
Întrebare: Sa supravegheze varul meu întreaga localitate si sa aibă acces la toate calculatoarele din localitate?
Sa fi instalat Sistemul de Supraveghere care este descris in revista Semnele Timpului din octombrie 2008, număr jubiliar? Ar trebui sa dați atenție acestei întrebări si sa va pune-ti întrebarea daca nu sunteți si voi in aceiași situație ca mine.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hackereala pe draq... cine ti-a instalat routerul? Ti-ai configurat TU routerul dupa aia? Primaria si restul efectiv nu ne intereseaza in cazul de fata.

| TamplaruAnisoara explică (pentru GabiDumitrescu):

El! Si după ce am citit articolul din revista Semnele Timpului in 2008 m-am certat cu el si i-am primus ca o sa studiez atât cat e nevoie ca sa pot deconecta calculatorul lui de al meu. Răspunsul lui a fost: "Cat un hacker poți sa înveți dar mai mult nu!"

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci uite cum sta treaba:
Eu nu inteleg cea mai mica doaga din ceea ce incerci sa exprimi si asta imi displace cel mai mult.

Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare: "AI SAU NU AI FOST la cei care iti furnizeaza internet si ti-au dat routerul?"
Ai discutat cu ei? Le-ai detaliat problema?

Si acum crede-ma cand iti zic, du-te la ei si spune-le pentru ca 1. aici pe 'net, la modul in are te exprimi si scrii, nu te supara dar mai mult pierdem timpul, si 2. cum tu poti merge la ei, ei sunt cei mai apropiati cu care poti vorbi fara sa astepti confuzie ca nu stii sa te exprimi.
Adica hai sa fim rezonabili, nu inteleg mai nimic din ce zici SI TU NICI MACAR NU-mi RASPUNZI la intrebari...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Prostii. El e un imbecil care ar trebui sa intre la bulau pentru prostiile astea, iar tu habar nu ai cu ce se maninca toata treaba.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Si daca ți-aș spune ca practica si acupunctura fara sa fie specialist, m-ai crede?
I-am căzut victima si eu si sora mea si o nepoata a ei. Dar nu numai noi.Tot in China a învățat si in Romania si-a găsit prostii. Am suferit 12 ani din cauza acupuncturii. Se pare ca hipnotizează oamenii cărora vrea sa le facă acupunctura sau sa le facă instalații de rețele sau reparații de calculatoare. Daca nu credeți ceea ce scriu nu radpunde-ti.Iar daca răspunde -ti scrieți ca va depășește.
Cei de la Orange mi-a dat doar telefonul in abonament.Am vorbit cu ei si mi-au spus ca nu au nici o obligație deoarece este abonament de voce si am internet doar 1 Gb. si conexiune de date.
Calculator nu mai am din 2012 deoarece nu ma lăsa sa fac nimic.Trebuia sa schimb sistemul de operare după fiecare zi de folosinta pentru ca mi-l virusa si il bloca.
Acum ma chinuie pe telefon.Ca sa intru la posta electronica durează de multe ori 1 ora. Ca sa intru pe TPU la fel. Si site-ul TPU cre îmi apare nu e cel original.E o copie virusata care o conduce el cum dorește. Uneori trec pe site-ul original si atunci întrerupe internetul si semnalul uneori si o jumătate de ora iar când reface legătură la internet sunt din nou pe site-ul virusat.Se deosebește prin faptul ca este scris dezordonat. Nu îmi pot posta răspunsurile sau întrebările decât după zeci de minute de încercări si nici nu pot citi notificările primite pentru ca nu apar pe site-ul respectiv decât după ore de asteptari.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok, toata chestia asta ma depaseste pentru ca nu inteleg ce ar putea fi.
Fara sa vad in persoana ce se intampla, da, chestia asta chiar ma depaseste, si sincer nu inteleg care ar fi cauza.

Daca vrei sa fii in siguranta, iti sugerez sa strangi cativa banuti si sa-ti iei un telefon din acela cu taste, care nu se conecteaza la internet si nu poate fi virusat. Iti pui cartela si cel putin acum poti suna, atat iti pot recomanda deocamdata.

Ai rude care au telefoane, rude serioase?
Poate gasesti pe cineva care poate remedia problema.

| LPCTSTR a răspuns:

Clar nu sunt în situația ta pentru că știu sigur ce am și ce nu instalat în telefon, și știu și de ce rețele dispun pentru că eu personal le-am configurat.
Îți recomand să te calmezi și mai întâi să mergi să discuți cu cei care îți furnizează internetul și routerul și după să mergi la firma de unde ai telefonul pentru a-l repara, dacă mai e în garanție.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

Toate cele 50 de rețele salvate accepta aceleași parole pe care le accepta si cele doua rețele de la mine.Nu are nimeni calculatoare in jurul meu, iar la mine acasă nu a fost nimeni altul decât varul meu, el mi-a adus primul calculator, el a făcut instalația Wi-Fi, firma Orange nu are nimic cu rețeaua. Citește mai întâi articolul din Semnele Timpului si pe urma meditează. Varul meu a fost in China si a lucrat in domeniu.Are prieteni acolo si dispune de tehnologie de care numai in revista de mai sus am auzit.
Daca cei de la 112 nu ar fi fost romani, sunt sigura ca cazul de la Caracal nu ar fi existat!
Asta e romanul! După ploaie...

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok, acum chiar ma intreb daca esti ok.
Ti-am zis, calmeaz-te si spune-mi clar ce s-a-ntamplat si lasa cliseele cu 112, incidente si reviste.
AI SAU NU AI FOST la cei care iti furnizeaza internet si ti-au dat routerul?
Asa cum zice si GabiD. primaria in cazul asta e incompetenta (nu are ce face).
Si inainte sa-mi raspunzi, raspunde la urmatoarea intrebare: ai fumat ceva sau te-ai drogat?
Fara suparare dar ceea ce ai scris imi ridica suspiciuni.

| TamplaruAnisoara explică (pentru LPCTSTR):

La primărie nu am fost pentru acest lucru.Dar in drum spre primărie am lăsat telefonul deschis si setat pe "căuta rețele Wi-Fi. Si a găsit acele 50 care sunt salvate in telefon si care accepta aceleași parole ca ale mele. Cele cu securitate WEP una cea cu cinci caractere, iar cealaltă parola cu opt caractere.Iar de fumat fumez aer curat de la tara.

| johnnny123 a răspuns:

Eu înțeleg că tehnologia poate să fie foarte înfricoșătoare pentru oamenii care nu o înțeleg. Mai ales când acești oameni își iau "informațiile" din revista "Semnele timpului" și se învârt în niște cercuri formate din oameni la fel de neinformați, panicarzi și influențabili ca și ei.

Dar ar trebui totuși să te liniștești un pic. Nu ești ținta atacurilor unor forțe tehnologice obscure. Ești doar complet paralelă cu domeniul și nu îți alegi corect sursele de informare.

| Algo098 a răspuns:

Daca ai retele wifi cu aceeasi parola cu a altor retele, poti sa schimbi parola retelelor tale ca sa ai numai tu acces la ea. Poti aplica si filtrare mac, ca sa se poata conecta doar dispozitivele tale la ea. Poti apela la un specialist care sa intareasca securitatea retelelor tale de wifi. Nu mai conecta dispozitivele tale decat la o retea la care detii controlul, nu la toate retelele disponibile. Nu mai instala softuri de provenienta indoielnica, blocheaza pe telefon din setari instalarea aplicatiilor din surse necunoscute, nu lasa dispozitivele tale la dispozitia unor persoane in care nu ai incredere.

| GouDidodino a răspuns:

Ce ai fumat?