| bogdan324 a răspuns:

Daca zici tu ca stii sa iti gestionezi spatiul atunci e treaba ta, tine cont ca gta-ul are 80gb, fortnite 22gb, cs go 18gb, deci numai astea 3 jocuri o sa iti ocupe jumate din ssd, plus windows-ul care e si ala vreo 23gb iti dai seama pana unde ajunge.
Eu nu recomand sa stai doar pe ssd-uri, e nevoie si de un hard pentru fisiere mai mari unde trebuie stocate undeva.
Tine cont ca n-ai sa poti juca gta decent fiindca jocul ala cere mult ram, mai ales pe online, mie imi ia 8gb ram numai jocul, 11 cu tot cu restul sistemului.
Uite care mi se pare cea mai buna varianta pentru ce vrei tu:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3519632/
Ai cam tot ce iti trebuie si iti vor merge bine jocurile mentionate de tine pe detalii decente.
Am pus un ssd de 240gb foarte ok ca si calitate-pret+hdd de 2tb sa nu te trezesti ca ramai fara memorie prea curand.
8gb rami sunt ok pentru inceput insa recomand un upgrade la 12 sau chiar 16gb(eu am 16gb si stiu ce zic)
Procesorul acela este un quad core care sterge pe jos cu acel pentium, are integrata si este la un pret foarte ok, acum poate o sa razi dar integrata aia e destul de puternica si va face fata la acele jocuri, e o solutie buna pentru termen scurt si asa vei avea timp sa faci upgrade la o placa video dedicata in timp ce te si joci.
Tine cont ca vremea dual core-urilor cu hyperthread s-a dus, acum minimul e 4 nuclee reale.
Pe scurt mie mi se pare cea mai buna varianta pentru acum pana ai destul sa-i faci upgrade.
Ai putea sa cumperi o placa sh de la rx 570 4gb/1060 6gb in sus daca vrei sa vezi un upgrade care sa merite banii, nu de alta dar acum placile sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera.

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu este un sistem echilibrat, prea putini rami, procesor prea slab pentru standardele de azi, placa aia video nu-si merita banii si o sa trebuiasca sa o schimbi daca vrei jocuri pretentioase pe detalii ok.
Care e bugetul tau maxim?
Ce jocuri ai de gand sa rulezi?
Ai deja hdd? vad ca n-ai pus unul, ai pus doar un ssd pe m.2

| Vlad529 explică (pentru bogdan324):

2000 de lei
nu am hdd, am pus ssd pentru ca ma gandeam ca deocamdata imi ajung 240 gb si mai iau inca 240 in viitor
cu ramul la fel, mai fac upgrade cu inca 4gb
ma joc jocuri gen fortnite, csgo, gta

| bogdan324 a răspuns (pentru Vlad529):

Daca zici tu ca stii sa iti gestionezi spatiul atunci e treaba ta, tine cont ca gta-ul are 80gb, fortnite 22gb, cs go 18gb, deci numai astea 3 jocuri o sa iti ocupe jumate din ssd, plus windows-ul care e si ala vreo 23gb iti dai seama pana unde ajunge.
Eu nu recomand sa stai doar pe ssd-uri, e nevoie si de un hard pentru fisiere mai mari unde trebuie stocate undeva.
Tine cont ca n-ai sa poti juca gta decent fiindca jocul ala cere mult ram, mai ales pe online, mie imi ia 8gb ram numai jocul, 11 cu tot cu restul sistemului.
Uite care mi se pare cea mai buna varianta pentru ce vrei tu:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3519632/
Ai cam tot ce iti trebuie si iti vor merge bine jocurile mentionate de tine pe detalii decente.
Am pus un ssd de 240gb foarte ok ca si calitate-pret+hdd de 2tb sa nu te trezesti ca ramai fara memorie prea curand.
8gb rami sunt ok pentru inceput insa recomand un upgrade la 12 sau chiar 16gb(eu am 16gb si stiu ce zic)
Procesorul acela este un quad core care sterge pe jos cu acel pentium, are integrata si este la un pret foarte ok, acum poate o sa razi dar integrata aia e destul de puternica si va face fata la acele jocuri, e o solutie buna pentru termen scurt si asa vei avea timp sa faci upgrade la o placa video dedicata in timp ce te si joci.
Tine cont ca vremea dual core-urilor cu hyperthread s-a dus, acum minimul e 4 nuclee reale.
Pe scurt mie mi se pare cea mai buna varianta pentru acum pana ai destul sa-i faci upgrade.
Ai putea sa cumperi o placa sh de la rx 570 4gb/1060 6gb in sus daca vrei sa vezi un upgrade care sa merite banii, nu de alta dar acum placile sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera.

| RăzvanSTO a răspuns:

E bunicel, vezi ca este reducere de black friday la pc garage, este un sistem la 2050 ( reducere de la 2600) si este cu mult superior fata de acel sistem facut de tine. Partea proasta e ca sistemul nu detine ssd da ii poti achizitona unul