| Intruder19 a răspuns:

Ai doua placute de ram cu latente diferite, un procesor overclock-abil pe o placa de baza cu chipset pe care nu poti face overclock.

Implementarea aia de la placa video nu e printre cele mai bune si o sa ai probleme cu temperaturile

Carcasa aia e cea mai slaba pe care o poti alege, airflow foarte prost.

| Vlad529 explică (pentru Intruder19):

Si ce recomanzi?

| Intruder19 a răspuns (pentru Vlad529):

Trece putin peste bugetul tau dar ai 16gb la 3000, procesor deblocat, hd 1tb + ssd cadou, 1660ti
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3767220/

Daca nu poti sa faci efortul poti schimba procesorul cu 8400 + o placa de baza cu chipset b360 si iesi mai ieftin.

| Vlad529 explică (pentru Intruder19):

Sincer trece bine de bugetul meu laughing Daca am lua 12 gb de ram in 3 de cate 4 gb (sau una de 8 si una de 4 sa iasa mai ieftin) poate la o frecventa la mine? Also, am inteles ca procesoarele Intel cu k-ul la final au cooler integrat, nu e destul de bun cat sa nu mai trebuiasca cooler? Sau fa cum crezi tu si incearca sa mi.l faci sub 5500 te rog. Daca nu reusesti poate chiar ia o placa de baza mai ieftina si un procesor fara k te rog. Mersi!

| Intruder19 a răspuns (pentru Vlad529):

Procesoarele cu k in capat vin fara cooler, daca nu te intereseaza overclock ai asa.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3767532/

Totusi pana la vara apar alte componente, unele nu o sa mai fie pe stock iar wishlist-ul asta o sa fie irelevant.

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai de ***... dezastru.

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

? pai ajuta.ma boss

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Te ajut, boss. Zi care e bugetul-limita, ce componente ai acum - poate mai pastram ceva-ceva, ce vei face cu el si cam ce vrei musai sa aiba - si de ce. Dupa aia mai discutam... ok, tocmai am vazut ca vrei sub 5500. K-urile de la Intel sunt gindite sa le overclockezi. Pe de alta parte, in bugetul asta as merge pe ceva non-oc, poate Intel, poate amd, cu focus pe durata in timp (cel putin 5 ani, in special pe garantii, ca de tinut te tine platforma lejer - eu inca folosesc un i3 2120 si ma joc destule chestii noi).

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

5500, da cu tot cu monitor FHD 144hz si timp de raspuns mic, pe care l-am gasit la 9 milioane (poate la vara gasesc mai ieftin, caci cam in 2-3 luni imi iau pc-ul). Nu am componente ramase ca am avut (si inca am) laptop laughing Si da, as prefera sa iau ceva non OC deoarece nu prea imi surade chestia asta cu OC, si in plus trebuie sa cheltuiesc mult mai mult si pe o placa de baza care sa suporte OC. Apropo, imi dai te rog numarul tau de tel in privat ca sa vorbim pe whatsapp? sau un Facebook ceva. mersi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Ofertele se schimba de la zi la zi, e inutila discutia cu 2-3 luni inainte. Imi poti trimite mesaj privat aici pe TPU.

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, deci, mai vorbim in cateva luni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Clar.