| anonim_4396 a întrebat:

Parola pusă unui dispozitiv te protejează și în cazul unui atac cibernetic?

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu!

| Simpatic a răspuns:

Nu cred

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea.

| PainTech a răspuns:

Depinde de tipul de atac cibernetic, vectorii de atac si obiectivele acestora.

Daca prin atac cibernetic intelegi si incercarea de spargere a unei parole atunci da, o parola puternica te protejeaza.

Pentru alte tipuri de atacuri... mai putin.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Dacă spre exemplu vrea să-ți pătrudă în dispozitiv ca să aibă acces la tot, să îl poată controla în totalitate, dar de la distanță, nu cu acces fizic la dispozitiv.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de modalitatea prin care se face hijack.
In majoritatea cazurilor se folosesc niste bug-uri si probleme de securitate ale dispozitivului sau ale aplicatiilor.
Un alt mijloc comun de atac sunt aplicatiile. Instalezi ceva ce nu e ceea ce pare.

E foarte important sa ai sistemul de operare si aplicatiile actualizate si sa ai grija pe ce site-uri intri si ce descarci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Văd că n-ai ce face. Fă-ți măcar meseria și zi-mi ceva să râd și eu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era pentru un troll, văd că i-au șters răspunsul