| RAY a întrebat:

Pasta termo pe placa video externa la laptop nu se pune nu?

8 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Depinde. Unele nu au pastă (thermal paste), au thermal pad, precum: https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61ndOH8nluL._SX355_.jpg

| RAY explică (pentru SilviaDulcik):

Si ala nu poate fi inlocuit sau cum este?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru RAY):

Ba da, poate fi înlocuit sau poți să faci altceva, cam ce face nenea în acest filmuleț: https://www.youtube.com/watch?v=kLo_rbkuigE
Găsești pe Aliexpress, eBay și alte magazine online din china bucăți de cupru la preț bun și faci exact cum făcea persoana în acel filmuleț. Dacă ai făcut totul bine, ar trebui să ai o placă video mult mai rece.

| RAY explică (pentru SilviaDulcik):

Laptopul e la buc nu tm si depanero face asta, sper sa fie totul ok, scimbarea pastei plus curatarea de praf., sper si pasta de pe cpu si gpu si chipset, temperatura era la 90 de grade gpu in gta 5 in 15 min iar cpu 70 de grade.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Pasta termo se pune pe toate chipurile care sunt dotate cu radiatoare daca se demonteaza radiatorul si se remonteaza la loc.

| RAY explică (pentru andreia67):

Desi si pe placa video?

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Da. Banuiesc ca are radiator. "Placa" video la un laptop inseamna ca exista un chip grafic dedicat nu o placa separata ca la desktopuri.

| RAY explică (pentru andreia67):

Sper sa scimbe pasta si acolo