| diNNozo a întrebat:

PC GAMING. Salut TPU. as dori sa achizitionez procesorul i5 3570k. credeti ca i7 3770k. este mai bun pentru gaming ( pentru. jocuri ) adica care dintre ele este mai bun si mai ok!? Si ce rami am nev pentru ele? Adica e ok daca cumpar DDR3 pe frecventa 1333? sau trebuie neaparat sa cumpar pe frecventa 1600. ? Din cate am auzit eu pentru. procesoarele seria Intel *( i3, i5, i7 ar fi mai bine daca as avea pe frecventa 1600. Am cumparat recent o placa de baza care suporta 1333 si 1066. si daca ma credeti nu as mai cumpara inca 1 placa de baza si dupa iar rami sad am deja 1 placuta de 4 gb. ddr3 1333. si nu as mai cumpara inca o placa de baza doar pentru. rami sad = CE PARERE AVETI =?

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

I7 e mai bun la toate capitolele fata de i5. merge bine si cu rami de 1333 MHz. si iti recomand minim 8 gb de ram ca sa mearga toate fara lag.

| ITMania a răspuns:

I7`le nu are rost in jocuri, se va descurca exact la fel ca un i5, doar ai da bani in plus.

Ce placa de baza ti-ai luat?
Ca dupa cate ai zic, degeaba iei tu i5 cu K in coada, capabil de OC, sunt mai mult ca sigur ca placa de baza nu stie asa ceva.

| Pecheanu_Cosmin_2000 a răspuns:

Eu zic ca e mai bun i7 deoarece consuma mai putin ca i5.De memorie vezi tu

| Gu4rdi4n a răspuns:

I7-3770K este unul dintre cele mai bune procesoare Ivy Bridge, mai bun decat i5-ul mentionat de tine. Insa, nu vei simti puterea lui in jocuri. Majoritatea jocurilor nu utilizeaza hyper-threading-ul implementat in i7. Daca vrei sa te joci, cumpara cu incredere i5 si minim 8gb de ram cu viteza cat mai mare. Daca placa ta tine doar 1333 nu este nici o problema. Mai cumpara RAM si o sa fie ok.

Daca vrei sa faci editare video, design la nivel profesional sau utilizezi in paralel, in acelasi timp sa fie deschise, multe programe consumatoare de resurse, alege i7 cu minim 8gb de RAM.

| diNNozo explică (pentru Gu4rdi4n):

Deci e ok daca cumpar i7? adica e tot acolo ca cumpar i5 sau i7 da?

| Gu4rdi4n a răspuns (pentru diNNozo):

Da, e acelasi lucru. Nu simti un aport de performanta in jocuri. Dar daca faci grafica sau editare video, mergi pe i7.