| anonim_4396 a întrebat:

PC meu arata cam asa -placa de baza:GBTUACPI
- procesor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2GHz
- 2gb RAM
-placa video ATI Radeon x1550 Series(ATI RADEON GRAPHICS PROCESSOR 0x715F).
-CPU-Z; GPU-Z ~ DDR2
- PCI-E 1.0
POT SA PUN PLACA ASTA VIDEO ( http://shortcutcomputer.ro/......ot_p21934/ ) PE SISTEMUL MEU. ADICA VREAU SA STIU DACA SI MERGE MONTATA IN CALCULATOR SI DACA O PUN VOR MERGE BINE JOCURILE? SAU VA MAI TREBUI SA SCHIMB PLACA DE BAZA, PROCESORUL SI ALTELE? MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Nu gasesc placa de baza dar vad ca placa ta video este pe PCI Express.Placa video pe care ai ales-o este tot pe PCI E deci se potriveste dar este slaba.
Pentru jocuri trebuie sa schimbi placa de baza, procesorul, placa video, memoria RAM si sursa. Daca ai un hard disk foarte mic il schimbi si pe ala. Dupa cum vezi schimbi aproape tot calculatorul.
Daca vrei sa schimbi doar placa video o poti face alegi o placa video pe PCI Express sa aiba 1 GB DDR5 si 128 bit, dar s-ar putea sa nu duca sursa(calculatorul fiind vechi sursa trebuie sa fie slaba si se va arde).

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Eu nu vreau placa video de 1gb pentru jocuri cu grafica mare eu joc un joc ( world of tanks se numeste ) si trebuie placa video 512mb eu vreau sa o schimb pe asta care o am ( RADEON x1550 ) si sa pun una de 1 gb.

2 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Daca placa ta video este tot pe dd3 nu este nici o problema poti sa o montezi, daca este pe ddr2 atunci e mai grava treaba