| anonim_4396 a întrebat:

PC-Sau-WORKSTATION
Buna!
As dori sa aflu daca ar merita sa schimb calculatorul cu un workstation pentru filme HD video/foto editing - vreau sa arhivez si sa dezarhivez(aici e nevoie de un cpu performant) si multitasking excesiv, si poate pentru putin gameing.

Pretul incepe de la 800 pana la 1500 lei.
Acesta e PC-ul meu: HD1TB -( 4GB RAM Stiu merge mult mai mult)
Placa video de 1526Mhz si QCore CPU A8-5600K OC pe 4734 de Mhz

Aici sunt niste modele de care sunt interesat, va rog sa imi spuneti care dintre ele e mai bun, sau daca n-are rost si e mai bine sa raman cu ce am.

HP XW8600 = ( 2xCPU slot) 1X Intel Xeon QuadCore X5450 3. 0Ghz si 12 MB L2 Cache) - HDD de 120GB, Placa video Nvidia Quadro FX 1700, si 8GB RAM, insa e pe DDR2 Pret 850

HP Z400 = (1XCpu Slot)Quad Core Xeon 4*2. 7 GHz Nu stiu ce CPU e doar ca e 4X - are 8GB RAM DDR3 si Quadro FX 1700 - Pret 1.450 Lei

DELL PRECISION T5500 - INTEL XEON SIX CORE L5640 6x2. 26GHZ - 4GB DDR3 - 250GBHDD/ NVIDIA QUADRO VIDEO FX1800 | 1.385 Lei

DELL PRECISION T3500 - XEON QUAD CORE W3503 - 12GB DDR3 / 250GB S-ATA 3/ FX1700 512MB

Am gasit si un laptop care imi place f mult si cred ca e destul de performant, dar nu sunt sigur -
Dell precision m4500 cu Intel core i7 octa core (8 nuclee) la frecventa de 1730 mhz / hdd 320 giga memorie ram 6 giga, placa video nVIDIA quadro 1 giga\ Pretul - 1.380 Lei

Vreau sa achizitionez un alt sistem din cauza ca acesta pe care il detin nu mai face fata.

Mai ales processorul! cand e folosit intensiv e mereu la 80/100% asa arata task managerul, si se cam blocheaza sau incetineste de merge in poze sageata de la mouse.(Windowsul e in ordine si nu am virusi sau alte prostii)
i-am tunat si motorul putin (overclocking cum se numeste.) dar nu la ajutat prea mult, + in comparatie cu un 4x/Xeon 5140
(la frecventa originala 3900Mhz) e mult mai slab,(cel putin asa arata aida64 la CPU Queen - e un program pentru chestii si benchmarkuri) processorul acela e mai vechi decat al meu dar totusi scoate un scor mai bun, insa culmea ca daca fac comparatii pe net zice ca asta e mai bun decat xeon-ul acela.
is cam in ceata, dar daca careva dintre ele e bun atunci am sa il vand pe al meu si o sa cumpar acela.

Deci daca sunt bune de ceva, va rog sa ma informati - Multumesc anticipat.

Vreau raspunsuri corecte, si as prefera sa raspunda doar cei cu EXPERIENTA! Nu din auzite- EX: Workstationurile nu sunt pentru jocuri! laughing doamne.

Răspuns Câştigător
| PappZsoltAndras a răspuns:

Pentru un Workstation ai desigur nevoie de un cpu performant, un HDD sau SSD care sa aiba destul de multa capacitate dar sa si mearga repede. Ultima ta varianta (care iti place) este foarte buna I7 ala chiar daca nu este din generatia a 7-a sau a 8-a merge foarte bine, iar daca Ram-ul ala de 6gb este DDR3 este bine. De gaming nu stiu, iar de HDD daca are o rotatie destul de mare e bine.